1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Davutoğlu; Tarih bizi altın harflerle yazacak
Başbakan Davutoğlu; Tarih bizi altın harflerle yazacak

Başbakan Davutoğlu; Tarih bizi altın harflerle yazacak

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD’den kaçan 4 bin Suriyelinin Türkiye’ye giriş yapmaya başladığını söyledi. Suriyelilere yardım etmenin tarihi ve insani bir görev olduğunu belirten Davutoğlu, “İnsanlık tarihimize altın bir sayfa olarak yazılacak” dedi.

Azerbaycan'da temaslarda bulanan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Şam İslam Devleti saldırılarından kaçan Suriyelilerin Türkiye’ye geçiş yapmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, konuyla ilgili AFAD'dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'la görüştüğünü hatırlatarak, "Bütün ilgili arkadaşlara bu konuda her türlü tedbirin alınması ve orada mahsur kalan, güvenilir bir sığınak arayan kardeşlerimize yardımcı olunması talimatını vermiştik. İlk aşamada hedefimiz, tabii bu kadar olayların tırmanması ihtimalini gözettik ama, ilk aşamada ihtiyaç hissedilen şey insani yardımdı, sınırda insani yardımdı. Valilerimiz dün akşam itibarıyla talimatlandırılmışlardı, her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi için" dedi.

Bugün sınırda yoğun bir talep olduğu ve yoğun bir göç dalgası olabileceği ihtimali çıktığını söyleyen Davutoğlu, yaklaşık 4 bin kişilik bir Suriyeli'nin sınıra dayandığı haberi gelince de Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve ilgili bakanlarla görüştüğünü bildirdi.

"Gerekli talimatları verdik. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye'den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu'yu gören kardeşlerimiz sınırımıza geldiğinde, etnik ve mezhebi ayrım gözetmeden hepsini aldık, alıyoruz, alacağız. Şu anda da bu girişler başladı. Tabii çok ani bir gelişme olduğu için süratle arkadaşlarımız organize olmaya çalışıyorlar. Bu kardeşlerimiz, en kısa sürede yerleştirilecekler ve ihtiyaçları karşılanacak. Hiç kimsenin bu konuda tereddüdü olmasın.

Türkiye var oldukça ve güçlü oldukça, kudretli oldukça ve elinde kapasite oldukça kendisine sığınan herkese elindeki imkanlarla yardımcı olacaktır. Burada da hiçbir etnik ya da mezhebi ayrım gözetilmez. Ama tabi birinci önceliğimiz her zaman Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarında ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. O imkan ortadan kalktığı anda biz elimizden gelen yardımı yaparız ve bu 4 bin kardeşimiz, şu an itibarıyla bana gelen rakam bu, ihtiyaçları karşılanacak, ülkemizde ağırlanacaklar.

Bu da şunu gösteriyor, şimdiye kadar bizim mülteciler politikamızı eleştirenlerin insani yönden ne kadar zaaf içinde olduğunu da bu ortaya koyuyor. Bizim Suriyeli kardeşlerimize kucak açmamız tarihi bir görevdir, insani bir görevdir. Eminim ileride bu günleri yazacak olanlar onu insanlık adına tarihimize altın bir sayfa olarak yazacaklardır. Allah devletimize ve milletimize güç versin ki biz de sığınan herkese elimizi uzatabilelim ve onlara yardımcı olabilelim. Bu talimatlar verildi ve gereken yapılacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.