1. YAZARLAR

  2. Sena Karatay

  3. Dünya Ahiret Düşman olduk..
Sena Karatay

Sena Karatay

Sosyolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Ahiret Düşman olduk..

A+A-

Hepimiz farklı çatılar altında şehit haberleriyle sarsılıyoruz her geçen gün. Farklı yerlerde aynı acıları paylaşıyoruz. Terör kokuyor buram, buram bu ülke. Şiddet kol geziyor buraya uğramaz dediğimiz yerlerde.. Barış kelimesinin en zıt tezahürünü gösteren terör başlı başına bir nesli tüketecek kadar güçlü bir olgu haline geldi. Olgu diyorum çünkü herkes tarafından anlaşılabiliyor, yıllardır süregeliyor ve hiçbir zaman ‘köküne kibrit suyu dökmek’ istenildiği derecede gerçekleştirilemiyor. Nasıl gerçekleştirilsin ki? İnsanların yüreği bir kere bulandı mı? gerisi teferruat..

Yıllardır süregelen ortak bir kültürü paylaşıyoruz kürdüyle, türküyle, lazıyla, çerkeziyle biz bu ülkede. Peygamberimiz o gün “Arabın arab olmayana, arab olmayanında arab üzerinde üstünlüğü olmadığı gibi kırmızlı tenlinin siyah üzerine, siyahında kırmızlı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur” derken senin ecdadınla benim ecdadım yan yana dinlememiş miydi bu muhteşem hutbeyi ? Üzerinden milyonlarca yıl geçince neden etkisini kaybetti yüce insanın nasihati. Hepimiz farkındayız aslında bu ülke hepimize emanet edilmiş. Bölük pörçük edilmediği takdirde ve ortak kültürü paylaşmayı başarabildiğimiz takdirde bulabiliriz o hasret kaldığımız huzuru,birliği,dirliği..

Şiddet,zorbalık,bölücülük neyi kazandırdı şu ana kadar? Herkes birbirine dünya ahiret düşman kesildi. Örneğin bir ara sosyal medyada ‘kendinden olmayanlara tahammül yok’ lafını çok sık duyar olduk. Bu sözdeki tahammül kavramına takıldığımız kadar, bu sözü sarf edenlerin ‘kendinden olmamak’ ifadesine yoğunlaşsaydık aslında ayrımcılığın farkına çok iyi varabilirdik. Kime göre ‘kendinden olmamak’ ya da neye göre?
‘Rabbiniz birdir. Babanız da birdir.Hepiniz Adem’in çocuklarısınız’ sözündeki mana aslında bize herkesin birbirinden olduğunun kanıtını sunmuyor mu?

Bu manaları idrak edebilmeyi başarmalıyız. Asıl barış çağrısı bu anlamlarda gizli. Şehit annelerinin göz yaşlarını ancak bu şekilde dindirebiliriz.Vatanımızı parçalamaya uğraşanlara ancak bu şekilde ‘Dur!’ diyebiliriz.. Demem o ki kültür milliyetçiliği istiyor aslında bu ülke. Kimsenin ırkına,kökenine bakmadan aynı kültürü paylaşmayı yeterli buluyor bir insana kardeşim diyebilmek için. Sizce de bu yeterli değil mi sevgili okurlar. Hangimiz ortak kültür içinde yoğrulduğumuz Müslüman bir kürde ya da Çerkeze sen bizden değilsin diyecek kadar yüreksiz olabiliriz ki..

Ne güzel demiş Üstad Said Nursi ;

…Şimdi ise, birbirine en çok muhtaç birbirinden mazlum ve birbirinden fakir ve ecnebi baskısı altında ezilen İslam milletleri içinde, milliyetçilik fikriyle birbirine yabani bakmak ve birbirini düşman gibi görmek, öyle bir felakettir ki, tarif edilemez..

Bu ırkçılık felaketine son vermek bizlerin elinde.Bu ülkenin bizim birliğimize ihtiyacı var. Samimiyetle birlik.! İçtenlikle birlik..! Bu birlik içinde sende varsın Müslüman kürt kardeşim. Yeter ki bu vatanı layığıyla koruyabilelim..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum