1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Güzelyalı´ya Değer Katacak İki Proje
Güzelyalı´ya Değer Katacak İki Proje

Güzelyalı´ya Değer Katacak İki Proje

A+A-

      Sahil boyunca yalılarıyla eski İstanbul’un yazlık bir sayfiye kenti olan Güzelyalı Mahallesi, şimdilerde gelişmiş ulaşım ağına sahip bir mahalle konumunda. Mahalle iki önemli projeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Projelerin ilki: ‘Güzelyalı Çekek ve Gemicilik Fuar Alanı’. İkincisiyse Mahalle Muhtarı Farık Savaş’ın ‘mahallelinin en büyük beklentisi’ diye tanımladığı ‘Güzelyalı Meydan Projesi’.

 

 

      Yaklaşık 30 bin nüfuslu Güzelyalı Mahallesi arsa yetersizliği sebebiyle Pendik’in gelişime müsait olmayan bölgelerinden biri. Bu sebeple mahallede proje gerçekleştirmek oldukça zor. Ancak, azmi sayesinde insanoğluna hiçbir şey engel olmuyor. Örneğin Güzelyalı’nın en büyük eksikliği bir meydanının bulunmaması. Zaten meydan yapacak alan da yok. Fakat Muhtar Farık ve mahallenin ileri gelenleri kafa kafaya verip meydan için oldukça güzel bir proje bulmuşlar. Güzelyalı Köprüsü’nden başlayarak E-5’in üzerini kapatacak bir meydan projesini oluşturuyorlar. Proje onaylanırsa Güzelyalı’nın, 17 bin metrekarelik bir meydana kavuşacağını belirten Muhtar Farık, üzerinde oturma grupları ve yeşil alanın da bulunacağını söyledi.  Henüz proje aşamasında olan meydanın yapılmasını mahalleli, dört gözle bekliyor.  

En önemli belediye projelerinden birine ev sahipliği yapacak

 

 

      Güzelyalı Mahallesi’ne, en büyük ve en önemli projeyi Pendik Belediyesi yapacak. Mahallenin sahiline “Güzelyalı Çekek ve Gemicilik Fuar Alanı” inşa edilecek. Proje, sadece teknelerin hangarlarından ve park yerlerinden oluşmayacak. İnsanların sosyal ihtiyaçlarını giderebileceği plaj, aqua park ve spor merkezleri bulunacak. İstihdama önemli katkı sağlayacak proje, dünyanın önde gelen fuar alanlarından birine dönüşecek.

İnönü Caddesi’nin dar olması sürücüleri zorluyor

 

 

      Mahallede genel olarak alt ve üst yapı noktasında ciddi bir sıkıntı bulunmuyor. Mahallelinin en büyük talebi, iki aracın rahat geçemediği fakat oldukça işlek olan İnönü Caddesi’nin genişletilmesi. Bunun yanı sıra İSMEK’in hizmetlerinin verileceği bir bina yok. Bu sebeple, su deposu olarak bilinen bölgeye bina yapılması planlanıyor. Muhtar Farık Savaş’a gelen en önemli şikâyet, başıboş dolaşan köpekler. Sokak hayvanlarının özellikle çocuklara zarar verebildiğini belirten Muhtar Savaş, bu konuda birçok vaka yaşadıklarını söylüyor. Bunun dışında Güzelyalı Köprüsü’nde seyyar satıcıların oluşturduğu atıklarla ilgili sıkıntı yaşadıklarını, bu duruma Pendik Belediyesinin son verdiğini ifade eden Mahalle Muhtarı: “Özellikle akşam saatlerinde köprüyü işgal eden seyyar satıcılar, yerleri kirletip trafiği aksatıyorlardı. Ancak bu sıkıntı, belediyenin sabit zabıta konteyneri koyması ile sona erdi.” diyor.

Kısa kısa Güzelyalı Mahallesi…

-112 sokak, 19 cadde ve 2 bulvarı var.

-İTO Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ile Gülizar Zeki Obdan Lisesi ve 50.yıl Güzelyalı, Abdullah Acar, Gülizar Zeki Obdan İlköğretim Okulları bulunuyor.

-UN-RORO Limanı da mahalle sınırları içinde.

Artıları:

-Pendik Belediyesi atıl durumdaki sahili, vatandaşla buluşturarak Güzelyalı Sosyal Tesisini inşa etmesi

- Türkiye’nin ilk doldurulmuş hayvan müzesi  

-Geniş ulaşım olanakları

Eksileri:

-Sık yapılaşma sonucu boş alan bulunmaması

-Birçok bölgede olduğu gibi demiryolunun mahalleyi ikiye bölmesi

-Mahallenin neredeyse onda birlik bir alanını kapsayan sanayi alanının bulunması

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum