1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. İstanbul’a bak, Kobe’yi hatırla
İstanbul’a bak, Kobe’yi hatırla

İstanbul’a bak, Kobe’yi hatırla

A+A-

Türk Kızılay Derneği Pendik-Esenyalı Şubesi’nin 80. Yıl Nuh Çimento Lisesi’nde düzenlediği ‘Deprem ve Afet Bilincinin Oluşturulması’ adlı konferansa Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara konuk oldu ve olası büyük depremlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye tarihinin en büyük depremi olan 8.1 şiddetindeki 1939 Erzincan depremi ile şehrin büyük yıkım yaşadığını, yıllar sonra yaşanan 1992 depremiyle ise Erzincan’ın bir kez daha yıkıldığını hatırlatan Işıkara, “Dinar’da da aynı hadise oldu.Bütün bu tespitler de gösteriyor ki, Türkiye’nin deprem gerçeği geçmişte hiçbir zaman dikkate alınmadı” dedi. Konferansta öğrencilere ve öğretmenlere hitap eden Işıkara, sinevizyon gösterimleri ile harita harita fay hatlarını gösterdi ve olası Marmara depremi ile ilgili faylarda batıya doğru bir yönelme olduğunu belirterek artık; “Deprem olacak mı?” sorusunun sorulması yerine önlemlerin alınması ve deprem bilincinin oluşturulması gerektiğini belirtti. Ülkemizde ortalama her saatte bir defa deprem olduğunu kaydeden Işıkara, deprem sonrasında çıkabilecek yangınlara da işaret ederek “1906’da San Francisco depremi sonrasında çıkan yangın bütün şehri kül etmiştir. Deprem sonrası hazırlıklarında yangın risklerini de dikkate almalıyız” dedi.

 

“İstanbul tıpkı Kobe’ye benziyor”

 

Ardından İstanbul’da yaşanacak bir büyük depremin sonuçlarını değerlendiren Işıkara,1995’de Japonya- Kobe’de yaşanan depremi, olabilecek bir İstanbul depremiyle kıyasladı. İstanbul ve Kobe şehirlerinin benzerliğine dikkat çeken Işıkara, bu benzerliği fay hatları, çok katlı yapılar, köprüler ve bağlantı köprüleri ile viyadükler olarak sıraladı. Sonrasında “Deprem öldürmez, bina öldürür” diyen Işıkara, birkaç ana maddede bugüne kadar yapmış olduğu tavsiyeleri yineledi ve; “Binaların balkonlarını bina içine gömülü olarak yapın, çıkıntılı olmasın.Kare, dikdörtgen ve dairesel şekilli binalar depreme daha dayanıklıdır,bunun için “U” şekilli binalar yapmayın. Binalarınızın tasarımını göze hitap etsin diyerekten kolonlarını kesmek, duvarlarını yıkmak suretiyle değiştirmeyin. İzinsiz kat asla inşa etmeyin. Bina ruhsatına, arsanın imar durumuna ve zemin etüdüne dikkat edilmeli. Bitişik nizam binalar yapmaktan bilhassa kaçının, çünkü binaların katları eşit değilse bir deprem anında biri diğerine balyoz etkisi yapacaktır.” dedi.

 


  Konferansın sonunda katılımcılara deprem tatbikatı yaptıran Prof. Dr. Işıkara, ilginç görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı.

   

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.