1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 1. İstanbul Müzakereleri Pendik´te Tatışıldı

1. İstanbul Müzakereleri Pendik´te Tatışıldı

1. İstanbul Müzakereleri Pendik´te Tatışıldı

         Pendik Belediyesi, Sivil Dayanışma Platformu ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Derneği işbirliği ile düzenlenen 1. İstanbul Müzakereleri  32 farklı ülkeden bilim, siyaset ve kanat öncülerinin katılımı ile başladı. 60’ı yabancı 80 konuşmacının katıldığı sempozyumda  “Küresel Siyaset Bunalımı ve Ortadoğu’nun Geleceği” ele alınıyor.

            

        32 farklı ülkeden bilim, siyaset ve kanat öncülerinin bir araya getiren 1. İstanbul Müzakereleri Pendik’te başladı. Pendik Belediyesi,  Sivil Dayanışma Platformu ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Derneği işbirliği ile düzenlenen ve 60’ı yabancı 80 konuşmacının katıldığı sempozyumda’ Küresel Siyaset Bunalımı ve Ortadoğu’nun Geleceği’ ele alınıyor. Pendik Crowne Plaza Hotel’te gerçekleştirilen sempozyumun

açılış toplantısına ev sahipleri Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, İstanbul Müzakereleri Merkezi Derneği Başkanı Ömer Faruk  Korkmaz ve Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan’ın yanı sıra Çevre Şehircilik Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul  Milletvekili Erol Kaya, TBMM İdari Amiri ve Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu ve çeşitli platform başkanları katıldı.

    

                                                               “İstanbul bizi kucaklıyor”

 

       Konuşmacıların arasında Kuveyt Eski Adalet Bakanı Jamal Shehab , Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı Dr. Faris Es-Saggaf, Fas Adalet ve  Kalkınma Partisi Dış İlişkiler Koordinatörü Driss Bouanou, Yemen Milletvekili Şeyh ve Alim Arif Sabri, Mısır Alkawia Partisi Temsilcisi  İbrahim Al Hamami de yer alıyor. Pakistan Stratejik Araştırmalar Müdürü Dr. İcaz Şafi Geylani, “İstanbul Ortadoğu’da neler olduğunu anlatıyor ve bizi kucaklıyor” derken, Fas Medeniyetler Arası Dialog Kurumu Başkanı ve Uluslararası hukukçu Taceddin Hüseyni ise “Yeni  dünya düzeninde bölme akımlarına karşı sivil dialog önem kazandı.” dedi.

 

                                           Kucaklaşma dilini kullanarak barış sağlanabilir

 

       Açılışta konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, bulunulan coğrafyanın sorunlarının birinci elden konuşulacağı bu toplantıya katılanları ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Sokağın dilinin siyasette belirleyici hale geldiğini belirten Başkan Şahin, “Sokağın dili artık çok önemli. Kucaklaşma dili kullanılıyorsa orada barış vardır. Bilgi toplumu olamayan toplumlarda sokak,  çatışma dilini kullanıyor. Kültür ve eğitim dinamizmini çalıştırarak barış toplumu meydana getirmeliyiz.”dedi.

 

                                                  “İnsanlığın ortak sorunlarını tartışacağız”

      TBMM İdari Amiri ve Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, bu buluşmanın Ortadoğu ve İslam coğrafyasında yaşayanların birinci ağzından  öğrenilmesini, küresel siyasetin açmazlarının doğru okunmasını, bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını sağlayacağını dile getirdi. Çevre  Şehircilik Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ise her yıl enerji tüketiminin yüzde 5 arttığını ve enerji kaynaklarının yüzde 86’sının Ortadoğu’da bulunduğuna dikkat çekerek, bölgenin çok hassas bir yer olduğunu belirtti. 57 İslam ülkesinin

milli geliri toplamının Almanya’nın milli gelirinden daha düşük olduğunu vurgulayan Kaya, iki gün boyunca sürecek buluşmada insanlığın  ortak sorunlarının tartışılacağını ifade etti.

                                                     “Buradan İslam dünyasına sesleneceğiz”

        İstanbul Müzakereleri Merkezi Derneği Başkanı Ömer Faruk Korkmaz, İstanbul’un diyalogun kenti olduğunu ifade ederek ilk önce Müslümanların kendi aralarında diyalog kurmaları gerektiğine dikkat çekti. Korkmaz, bu sempozyumdan tüm İslam dünyasına sesleneceklerini  dile getirdi. Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan ise sorunlara çözüm noktasında bu toplantıdan çok değerli fikirlerin ortaya  çıkacağını ümit ettiğini dile getirdi.

 

                                                                   Ortadoğu masaya yatırılacak

       İki gün boyunca sürecek sempozyumun ilk gününde Küresel ve Bölgesel siyasi gelişmeler çerçevesinde Ortadoğu’nun genel durumu ile Küresel  ve bölgesel aktörlerin olaylar üzerindeki etkileri ele alınacak. İkinci gün ise Mısır, Suriye, Filistin, Irak, Libya, Tunus ve Yemen’ deki gelişmeler değerlendirilerek, bölge istikrarı için atılması gereken adımlar konuşulacak.

                                                                   32 ülkeden temsilciler katılıyor

       Sempozyuma Türkiye’nin yanı sıra, ABD, Afganistan, Almanya, Bosna, Çin, Fas, Filipinler, Güney Afrika, Irak, Ürdün, İngiltere, Katar,  Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Pakistan, Rusya, Somali, Tunus, Yemen, Dubai, Makedonya, İsviçre, Suriye, Doğu Türkistan, İran, Cezayir,  Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan’dan yaklaşık 80 kişinin konuşmacı olarak katılıyor. Konuşmacıların arasında Kuveyt Eski Adalet  Bakanı Jamal Shehab , Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı Dr. Faris Es-Saggaf, Fas Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkiler Koordinatörü

Driss Bouanou, Yemen Milletvekili Şeyh ve Alim Arif Sabri, Mısır Alkawia Partisi Temsilcisi İbrahim Al Hamami, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammed Affan, Tunus Nahda Partisi Üyesi Seyyed Ferjani, Lübnan wakf Alsharq Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Tewfic Al Aoji de yer alıyor.

 


 

 

HABERE YORUM KAT