1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 10 Aralık İlk Kadın Mitingi’nin 98’nci yılı kutlandı

10 Aralık İlk Kadın Mitingi’nin 98’nci yılı kutlandı

Kastamonu'da, 10 Aralık 1919 yılında "İlk Türk Kadın Mitingi"nin düzenlenmesinin 98. yıl dönümü, kadınlar tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen...

10 Aralık İlk Kadın Mitingi’nin 98’nci yılı kutlandı

Kastamonu'da, 10 Aralık 1919 yılında "İlk Türk Kadın Mitingi"nin düzenlenmesinin 98. yıl dönümü, kadınlar tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Kurtuluş Savaşı döneminde gerçekleştirilen ve milli mücadele döneminde büyük katkı sağlayan İlk Kadın Mitingi'nin yıl dönümü kutlandı. AK Parti, CHP, MHP ve kadın derneklerinin öncülüğünde gerçekleştirilen törende kadın dayanışmasının önemine vurgu yapıldı. Tören, Cumhuriyet Meydanı'nda Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtı'na Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın eşi Nebahat Babaş, Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği, Türk Anneler Derneği, Yardımseverler Derneği ve diğer derneklerin çelenklerini sunması ile başladı.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Kızıltan, 10 Aralık'ın Kastamonu ve Kastamonu kadını için tarihin yeniden yazıldığı gün olduğuna dikkat çekti. 10 Aralık'ın Kastamonu kadınının gösterdiği kararlılığın, işgale ve vahşete karşı dünyaya meydan okuyuş ve büyük gurur olduğunu ifade eden Ayten Kızıltan, "10 Aralık 1919'da toplanan binlerce kadın Türk milletinin uğradığı haksızlıkları; İzmir, Maraş, Antep ve Urfa'nın işgalleriyle işgallerin yaptığı vahşeti dile getirdiler. 98 yıl önce analarımız, ülkesinin içinde bulunduğu şartlarda, üzerlerine düşeni büyük bir özveri ve cesaretle yerine getirmişlerse, bugün bizlere düşen ülkemizin, toplumumuzun içinde bulunduğu durum ne gibi sorumluluk yüklüyorsa aynı özveriyle yerine getirmektir" diye konuştu.

Törene, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, eşi Nebahat Babaş, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin kadın kolları üyeleri, öğrenciler ve kadınlar katıldı.

10 Aralık İlk Kadın Mitingi’nin 98’nci yılı kutlandı

10 Aralık İlk Kadın Mitingi’nin 98’nci yılı kutlandı

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT