1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. 15 Şubat'ta kaçıncı sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi sınıflar açılacak?

15 Şubat'ta kaçıncı sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi sınıflar açılacak?

15 Şubat'ta kaçıncı sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi okullar açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 15 Şubat'ta kademeli olarak açılabileceği müjdesini verdi. Peki hangi kademeler yüz yüze eğitime başlıyor? Detaylara haberimizden erişebilirsiniz.

15 Şubat'ta kaçıncı sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi sınıflar açılacak?

2020-2021 eğitim öğretim yılı 31 Ağustos Pazartesi günü uzaktan eğitimle başlamıştı. Ardından bir süre yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmişti ancak koronavirüs salgınındaki vaka artışları nedeniyle okullara yeniden ara verilmişti. Son olarak Bakan Selçuk 15 Şubat'ta okulların açılacağını işaret etti. Peki; 15 Şubat'ta kaçıncı sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi sınıflar açılacak?

15 ŞUBAT'TA KAÇINCI SINIFLAR AÇILACAK?

Milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi 22 Ocak Cuma günü ara tatile girecek. 25 Ocak Pazartesi yarıyıl tatili başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime 15 Şubat’ta başlamayı planladıklarını ancak durumun salgının seyriyle netleşeceğini belirtti. 

15 Şubat'ta kaçıncı sınıflar açılacak? 15 Şubat'ta hangi sınıflar açılacak?

15 ŞUBAT'TA HANGİ KADEMERDE YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLANIYOR?

Okulların açılmasıyla ilgili farklı senaryoların bulunduğunu ifade eden Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime kademeli olarak başlayacaklarını duyurdu.

Bakan Selçuk, “Şimdi bununla ilgili karar salgının seyri bakımından Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı tavır; tüm sınıflar açılabileceği şeklinde ise, bizim başka ne senaryomuz vardı. 2 gün 2 gün seviye sınıfları vardı. Dünyaya baktığımızda küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz. Bizim hali hazırda gördüğümüz tablo şu. Hiç açılamayan sınıflarımız vardı bizim. 7. sınıflar 10. sınıflar aslında öncelik olarak dikkat alanımızda tutuyoruz. Sınav grubunda olan çocuklarımız var, Staja başlayacak olan öğrencilerimiz var. Onları göz önünde tutuyoruz. Söylediğim gibi salgının seyrine bağlı olarak bunlardan hangisinin hayata geçeceğini, yaklaşık 15 gün kala açıklamış oluruz” dedi.

SINAVLAR VE KARNELER

Sınavlar ve karnelerin hazırlanması sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Selçuk, şunları kaydetti:

"İlkokul ve orta okullarda yüz yüze sınav yapmayacağız. Aslında yapmayı planladık. Öğrencilerimizin yüzde 40'ına da bu sınavı uyguladık. Fakat geri kalan yüzde 60'lık kısım da tam sınava girecekken okulların tekrar kapanması söz konusu oldu. Daha sonra 25 Aralık'ta ilan ettik. 'İlkokullarımız ve orta okullarımız, sınava girmeksiniz karnelerini dijital olarak alacak.' dedik. 'Liselilerimiz de 15 Şubat'tan sonra kalan sınavlarını yapacaklar.' dedik. Geçtiğimiz günlerde küçük bir ayrıntıyı gündeme getirdik. Bazı velilerimiz haklı olarak 'Bizim çocuklarımız sınava girdiler. Notlarını aldılar. Sınava giremeyenler kanaat notu, katılım puanı, performans ve proje gibi hususlardan puan aldı. Bu puanlar aynı değil. Benim çocuğum da performanstan alsın.' dedi. Çok haklı olarak. Biz de seçenek sunduk. Yoksa değişiklik yok. Sadece isteyen veliler kendi çocukları için, sınavda puan alsın ya da almasın gibi kanaat ortaya koyabilir. Böyle bir seçenek."

Selçuk, ilkokul ve orta okul kademelerinin çocukların daha çok pedagojik gelişimlerini öne çıkardığını belirterek, çocukların akademik olarak ilerlemelerinin daha çok lisede gerçekleştiğini söyledi.

İlkokul öğrencisiyle lise öğrencisinin karşılaştırılmasının doğru olmadığına dikkati çeken Selçuk, "Liselilerin sınava girmeleri onların bir sonraki sene rahat etmeleri açısından... Diyelim ki 9. sınıfta bir öğrencimiz ve ikinci dönemi geçen yılki gibi dikkate almazsak 'Sadece birinci dönemden sorumlusunuz.' dersek, o zaman bir sonraki yılın eğitim öğretim süreci zafiyete uğruyor. 10'lar 11'de sıkıntı çekiyor, 11'ler 12'de, 12'ler de üniversite matematiğinde sıkıntı çekiyor. Mesela ikinci dönemde türev ve integral almadığını düşünün üniversite matematiği sıkıntıya girer. Öğrenme kayıplarını daha da artıracak bir yolu seçmemeyi... Bizim bir Eğitim Bilim Kurulumuz var. Onlarla yapılan görüşmelerde ilk ve orta okullarda bunun sınav olarak yapılmaması ama liselerde muhakkak sınav olarak yapılması önümüzdeki 5-6 yılın kayıplarının kontrolü açısından kritiktir kararı çıktı. Bu kararı sahada da test ettik" diye konuştu.

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
22
14
14
10
12
19
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
4 Yorum