1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. 15 Temmuz'un kilit ismiydi! Firari FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı

15 Temmuz'un kilit ismiydi! Firari FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı

15 Temmuz darbe girişiminde Akıncı Üssü'nde bulunan örgütün Hava Kuvvetleri imamı firari Adil Öksüz'ün üsteki yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı.

15 Temmuz'un kilit ismiydi! Firari FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı

Türkiye'nin geleceğine kat eden 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen o güne yaşananlara dair yeni görüntüler ortaya çıkmaya devam ediyor. AA'nın ulaştığı yeni görüntülerde FETÖ'nün hava kuvvetleri imamı olan firari Adil Öksüz'ün Akıncı Üssü'ndeki yeni görüntüler kamuoyuyla paylaşıldı. 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 12 Temmuz'da gerekçeli kararı tamamlanan Akıncı Üssü darbe girişimi davasının delileri arasında Öksüz'ün görüntüleri de yer aldı.

15 Temmuz'un kilit ismiydi! Firari FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ

Gerekçeli kararda yer verilen görüntü döküm belgesine göre Öksüz, 15 Temmuz gecesi Ankara'da terör estiren pilotların talimat aldığı 143. Filo Komutanlığının güvenlik kameralarınca kaydedildi.

 

 

16 TEMMUZ'DA MAHREM İMAMLA GÖRÜNMÜŞ

Darbe girişiminin başarısızlığa uğradığını anlayan Öksüz, 16 Temmuz sabahı saatler 11.02'yi gösterdiğinde sözde Jandarma Genel Komutanlığı mahrem imamı Nurettin Oruç ile Öğretmen Gazinosu'nun önünde görüldü.

Kısa bir süreliğine burada kalan Öksüz ve Oruç, daha sonra bir grup darbeci asker tarafından uğurlandı.

15 Temmuz'un kilit ismiydi! Firari FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı

ELİNDE ÇANTA VE VALİZ VARDI

Öksüz'ün Akıncı Üssü'nden firar etmeden önceki son görüntülerine ilişkin "görüntü döküm belgesinde" şu tespitlere yer verildi:

"Öğretmen Gazinosu kapısının önünde büyük bir kalabalığın toplandığı, sivil kıyafetli olarak sanık Adil Öksüz'ün, elinde el çantası ve bir valizle kapı önündekilerle konuştuğu, sanık Nurettin Oruç'un elinde el çantasının bulunduğu, kapı önündeki kalabalık askeri grubun sivil imamları Öğretmen Gazinosu'ndan uğurladıkları, onların peşinde bir anda Öğretmen Gazinosu'nun boşaldığı anlaşılmaktadır."

Bu görüntüler, olay gecesi Adil Öksüz'ün Akıncı Üssü'nde olmadığını iddia eden darbecileri bir kez daha yalanladı.

ORGENERAL AKIN ÖZTÜRK DE GÖRÜNTÜLERDE

Akıncı'daki güvenlik kameralarına, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski orgeneral Akın Öztürk de yansıdı.

Kamera kayıtlarına göre Öztürk, saat 11.12'de, yanında koruması ve emir astsubayı ile Öğretmen Gazinosu'nun yanındaki odaya geçti.

Bir süre sonra odadan çıkan Öztürk, eski tuğgeneral Kubilay Selçuk ve eski tuğamiral Hakan Evrim'in de arasında bulunduğu darbe sanıklarıyla konuştuktan sonra filodan ayrıldı.

Saatler 11.22'yi gösterdiğinde darbe sanıklarından oluşan bir grubun, Öğretmen Gazinosu koridorundan filoyu terk ettiği görüldü.

Görüntü döküm belgesine göre 143. Filo Komutanlığının güvenlik kamera saatlerinin 47 dakika geride olduğu, bu nedenle ekrana yansıyan saatlere bu sürenin eklenmesi gerektiği vurgulandı.

15 Temmuz'un kilit ismiydi! Firari FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri 5 yıl sonra ortaya çıktı

15 TEMMUZ'DAN SONRA ORTADAN KAYBOLDU

Darbe girişimini Akıncı Üssü'nde yöneten örgütün sivil imamlardan Adil Öksüz, 15 Temmuz'dan sonra kayıplara karıştı.

Öksüz'ün, ihanet girişiminden 4 gün önce darbe planını örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in onayına sunduğu, hakkında hazırlanan iddianamede yer aldı.

Girişimin bastırılmasının ardından kaçarken yakalanan Öksüz, sorgusunda Kahramankazan'a "arsa bakmaya" gittiğini iddia etti.

Öksüz, sulh ceza hakimliğince serbest bırakıldıktan sonra Ankara'dan İstanbul'a geçti.

Sakarya Akyazı'daki kayınpederinin evine 19 Temmuz'da giden Öksüz'ün izine bu tarihten sonra rastlanmadı.

Öksüz, 15 Temmuz gecesi Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarından sorumlu tutuluyor.

Kaynak: AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT