1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır?

19 Mayıs tarihi her yıl, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adıyla milli bir bayram olarak kutlanmaktadır. Peki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır? Sorusunun cevabı haberimizde...

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır?

Her sene büyük bir coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu senede güzelliklerini ülkemize getirecek. Cumhuriyet tarihinin dönüm noktası olan bu günün neden kutlandığını merak edenler için 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır? Sorusunun yanıtına haberimizde yer verdik...

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI NEDEN KUTLANIR?

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî bayramıdır.

İlk defa 1928 yılında Gazi Günü altında Samsun kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır?

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır?

19 MAYIS KUTLAMALARI

Türkiye'nin dört bir yanında her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur. Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanının katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Ama 2012'de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu konuda Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
3
1
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT