1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. 19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık mı kapalı mı?

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık mı kapalı mı?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na sayılı günler kaldı. Her yıl ülkemizde coşkuyla kutlanan milli bayramımız 19 Mayıs, bu sene ikinci kez koronavirüs gölgesinde geçecek. Peki 19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı? İşte detaylar...

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık mı kapalı mı?

19 Mayıs 1919 yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla Milli Mücadele'nin başladığı gün olarak kabul edilmesi sebebiyle, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilen ve büyük, küçük, yaşlı, genç demeden herkesin coşku, heyecan ve gururla kutladığı 19 Mayıs'a sayılı günler kaldı. Peki 19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık mı, kapalı mı? İşte detaylar...

19 MAYIS'TA ECZANELER AÇIK MI 2021?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de resmi ve milli bayramı olan 19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı, iki ülkede de resmi tatil olarak ilan edilir. Bu tarihte, tüm kamu kurum ve kuruluşları, faaliyetlerine ara verir. Bu kapsamda, hastaneler, vergi daireleri, noterler, aile sağlığı merkezleri gibi birçok kurum, hizmetine bir günlük ara verir. Eczaneler de resmi tatil günlerinde açık olmaz. Yani 19 Mayıs 2021'de eczaneler açık değildir. Ancak nöbetçi eczaneler, faaliyetlerine devam etmektedir. 

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

19 MAYIS ECZANELER AÇIK MI, KAPALI MI?

19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda, yalnızca nöbetçi eczaneler açık olacak.

İSTANBUL NÖBETÇİ ECZANELER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Eczane Türk Dil Kurumunun sözlüğünde ilaçların yapıldığı ve satıldığı yer olarak tanımlanmaktadır. Eczane kelimesi Arapça 'Ecza' ve Farsça 'hane' kelimelerinin birleşiminden oluşmuş ve zamanla evrimleşerek eczane olarak kısalmıştır.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

TARİHÇE

Osmanlı döneminde Fenn-i saydalâni veya fenn-i ispençiyari denilmekteydi. Müslümanlar, tarihte ilk resmi eczaneleri daha 708'de, el-Mansur’un hükümdarlığı döneminde kurdular. 9. yüzyıldan itibaren, askeri, sağlık alanlarına ait olanları da dahil bütün eczaneler, resmi denetlemeye tabi tutuluyordu.

Her şehirde ( belde ) yeni eczacıları imtihan eden ve onlara lisans veren, eczacıların bir şefi vardı. Bu eczaneler, bizzat sağlık zabıtası memurları tarafından muntazam şekilde sürekli denetlenirlerdi. Türkiye'de ise açılan ilk eczanelerden biri olan Eczane-i Hamdi Ahmet Hamdi Bey tarafından 1890 yılında açılmıştır.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

Modern eczaneleri 5 yıllık eczacılık fakülterinden mezun olarak eczacı unvanı almış kişiler açabilir. Eczanelerin ruhsatları sağlık müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı'nın sorumluluğu altındadır. Bir eczanenin kullanım alanı 35 metrekareden küçük olamaz. Zemini yanmaz ve temizlemesi kolay bir madde ile kaplanması gerekir. Bir eczanede izin verilen giriş kapısı sayısı 1 ile sınırlıdır. Herhangi bir ilçede 2 veya daha fazla eczane varsa nöbet düzenlenir. Nöbet listeleri eczacı odaları tarafından düzenlenir. Eczaneler ilaç satılmasına ruhsat verilen dükkânlardır. Eczanelerde eczacılara yardım eden kişilere Eczane Teknisyeni (eczacı kalfası) denir. Eczaneler özel ve kamu kurumları (Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı) ile özel anlaşmalar yapabilir ve bu kurumlara bağlı olanların ilaçlara ulaşmasını sağlarlar.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

TARİHÇE

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanının katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Ama 2012'de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu konuda Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.

19 Mayıs'ta eczaneler açık mı 2021? 19 Mayıs eczaneler açık m kapalı mı?

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT