1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2 eski belediye başkanı "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı

2 eski belediye başkanı "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı

Eski Van Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan ve eski Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç'ın da aralarında bulunduğu 3 kişi 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı

2 eski belediye başkanı "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı

Van Emniyet Müdürlüğü'nden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Van Emniyet Müdürlüğü'nün açıklaması şöyle:

"PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütünün propagandasını yapma suçundan 5 şüpheliye yönelik 6 Aralık 2019 günü Müdürlüğümüz Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde İstihbarat, Özel Harekat, Çevik Kuvvet Müdürlüğü, Başkale, Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Özalp İlçe Emniyet Amirliği görevlilerimizce gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar, Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç, Özalp Belediyesi sözde eş başkanı Diren Örenci ve Muradiye Belediyesi sözde eş başkanı Leyla Balkan isimli 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şüphelilerin üst ve ikamet aramasında çok sayıda dijital materyal ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmiştir. Gözaltına alınan 5 şüpheliden hakkında hazırlanan tahkikat evraklarıyla birlikte çıkarıldıkları adli makamlarca Erkan Acar ve Leyla Balkan adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Yılmaz Şalan, Yakup Almaç ve Diren Örenci tutuklanmıştır"

2 eski belediye başkanı "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı

YILMAZ ŞALAN KİMDİR?

Yılmaz Şalan, eski Van Muradiye Belediye Başkanıydı.

Van'da hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP'li Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan görevinden uzaklaştırılmış, yerine de 'belediye başkan vekili' olarak Kaymakam Erkan Savar görevlendirimişti.

2 eski belediye başkanı "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı

YAKUP ALMAÇ KİMDİR?

1978 yılında Özalp'ın Çamurlu Köyü'nde dünyaya geldi. İlköğrenimini Çamurlu'da, lise öğrenimi ise Van Mehmet Akif Ersoy Lisesi'nde tamamlayan Almaç, 1994 yılında inşaat sektöründe işçi olarak çalıştı.

Yakup Almaç eski Özalp Belediye Başkanıydı.

HABERE YORUM KAT