1. HABERLER

  2. DİN

  3. 20 Ekim 2017 Ankara Cuma Namazı Saati ve namaz vakitleri

20 Ekim 2017 Ankara Cuma Namazı Saati ve namaz vakitleri

Müslümanların bayramı olarak bilen Cuma günleri bu haftada geldi. Peki 20 Ekim 2017 Ankara Öğle Ezanı Kaçta Okunuyor, Ankara Cuma namazı saati ve namaz vakitleri saatleri haberimizde.

20 Ekim 2017 Ankara Cuma Namazı Saati ve namaz vakitleri

Türkiye'de yaşayan binlerce müslüman Cuma namazı saati için araştırmalara başladı. Öğlen ezan saatlerinin yaklaşmasıyla birlikte namaz ibadetine odaklanan vatandaşlar, ikamet ettikleri ildeki namaz saatini merak ediyor. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir… İşte il il

İstanbul Cuma namazı saatleri her hafta olduğu gibi bu haftada haber sitemiz bolgegundem.com'dan bulabilirsiniz. 

20 Ekim 2017 Ankara Cuma saati ve namaz vakitleri    
İmsak: 05:32
Güneş: 06:57    
Öğle: 12:41 
İkindi: 15:40    
Akşam: 18:12    
Yatsı: 19:30

Diğer illerimiz için cuma saatleri için tıklayın

CUMA NAMAZI NEDİR?
Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.
Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.
Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.
İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.
Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.
Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

20 Ekim 2017 İstanbul Cuma Namazı Saat Kaçta? İşte namaz vakitleri

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?
Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır. Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Üç Kez Cuma Namazını Terk Etmenin Hükmü Nedir?

Değerli ziyaretçimiz; Cuma namazını kılmak farzdır; Cuma namazını kılmayan erkekler günahkâr olmuş olur. Lakin günah işleyen kimseler kâfir olmazlar. Bu sebeple de cuma namazını kılmayan kimselere kâfir diyemeyiz. Rasulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur:“Kim, küçümseyerek üç Cumayı peş peşe terkederse, Allah onun kalbini mühürler!” buyurdu. Ebu Davud 1052,

HUTBE NEDİR?
Hutbe, Cuma ve bayram namazlarında, genel olarak, Allâh'a hamd, Rasûlüne salât ve Müslüman'lara nasihatten oluşan konuşmayı ifade eder.

CUMA GÜNÜ YAPILMASI GEREKENLER
Cumayı perşembeden karşılamalı. Perşembe ikindiden sonra istigfar etmeli. Kur’an-ı kerim ve Yasin suresini okumalı. Bir hadis-i şerifte, (Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir) buyurulmaktadır. (İsfehani) Cuma gecesi ehli ile gusletmeli. Peygamber efendimiz, (Cuma günü gusledenin günahları affolur) buyurmaktadır. (Taberani) Cuma namazına erken gitmeli, ilk safta yer almalı. Namaz kılanın önünden geçmemeli. Hatip minbere çıkınca, konuşmamalı. Az da olsa sadaka vermeli. Çoluk çocuğunun nafakasını bol vermeli. Cuma günü duanın kabul olduğu vakti bulmak için hep ibadet etmeli.

1 – Gusül abdesti

2 – Temiz ve güzel elbiseler giymek

3 – Güzel koku sürmek

4 – Dişleri misvaklamak

5 – Namaz vakti gelmeden önce cami de hazır cuma namazını beklemek

6 – Kehf suresini okumak

7 – Sürekli duâ etmek

8 – Sürekli Peygambere salavat getirmek

HABERE YORUM KAT