1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "2007 yılında Isparta'da düşen uçak yüzde 99 düşürüldü"

"2007 yılında Isparta'da düşen uçak yüzde 99 düşürüldü"

30 Kasım 2007'de meydana gelen uçak kazasında Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişi hayatını kaybetti. Konu ile ilgili konuşan Prof. Dr. Saleh Sultansoy, uçağın düşürüldüğünü öne sürdü ve "O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu." dedi.

"2007 yılında Isparta'da düşen uçak yüzde 99 düşürüldü"

30 Kasım 2007 tarihinde Isparta'da meydana gelen olayda, Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada Türbetepe'de düşen yolcu uçağında 7'si mürettebat olmaz üzere 57 kişi hayatını kaybetti. Uçakta hayatını kaybedenler arasında, Türkiye'de toryum, Türk Hızlandırıcı Projesi, Bilim Kenti ve CERN süreciyle ilgili önemli çalışmaları olan Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Arık ile araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve araştırma görevlisi Mustafa Fidan da vardı. 

Yaşanan kaza sonrası birçok bilim insanının uçağın içinde olması sabotaj iddialarını gündeme getirdi. Kazada yaşamını yitirenler arasında bulunan Prof. Dr. Engin Arık'ın çalışma arkadaşı ve aile dostu olan TOBB ETÜ Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Saleh Sultansoy, konu ile ilgili önemli iddialara yer verdi. Uçağın pilotaj hatasından düştüğünü düşünmeyen Sultansoy, uçağın yüzde 99 oranla düşürüldüğünü öne sürdü.

Olayın kaza olmadığını savunan profesör, "Prof. Dr. Engin Arık bir bilim şehididir. Yüzde 99 olasılıkla uçak düşürüldü. Engin Hanım kendisini Türkiye'nin kalkınmasına feda eden bir bilim insanımızdı. O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu. Bu tür projeler Japonya'nın kalkınmasında kritik rol oynamıştı." ifadelerine yer verdi.

"SİSTEMDEN BİZİM BÖLGEYE YANLIŞ BİLGİLER GELMİŞ"

İrtifa ile oynama olduğunu söyleyen Sulntasoy, "2- 3 saat içinde bir oynama var ve uydulardan gelen sistemden bizim bölgeye yanlış bilgiler gelmiş. Yani 500 metre civarında fark var. 500 metre fark, tam da dağa vurmak için yeterli. Bu konuda 1- 2 kanaldan bilgi geldi. Bana söyleyen uzmanlara, 'Çıkın televizyona söyleyin' dedim, ama o riski almadılar. Başka yöntemler de olabilir, ama büyük olasılıkla bu yöntemle yapmışlar bu işi." dedi.

Olayı, yararına gelen birinin gerçekleştirdiğini belirten Sultansoy, "2007, Türk Hızlandırıcı Kompleksi, CERN ve toryum çalışmalarımız açısından kritik bir yıldı. O dönem ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildim, Gazi Üniversitesi'nde sözleşmeli çalışıyordum. Sözleşmemim uzatılması engellendi ve mahkeme kararlarına rağmen sözleşmem uzatılmadı, 8 ay işsiz kaldım." ifadesine yer verdi.

"YÜZDE 99 OLASILIKLA KAZA DEĞİL DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Açıklamalarının devamında toryuma değinen Sultansoy, "Türk Hızlandırıcı Kompleksinin ön aşaması olan eğitim tesisinde teknolojinin yanlış seçilmesi gibi birçok şey üst üste geldi ve bunlara bakınca yüzde 99 olasılıkla kaza değil diye düşünüyorum. Bugün 'maddenin kudret-i zerriyesi' en ileri düzeyde CERN'de araştırılıyor. Bu araştırmaları bizim coğrafyada da yapabilmemiz için Türk Hızlandırıcı Kompleksini en kısa zamanda kurmalıyız. Mehmet Akif'in de dediği gibi maddenin kudret-i zerriyesinden enerji üretimimizde faydalanmak için yerli, milli ve yeşil enerji kaynağımız olan toryuma yönelmeliyiz." dedi.

0b604d56-bf57-4cf1-9737-4aeedf2333ea.jpg

Prof. Dr. Engin Arık'la 2005 yılında Ankara'da CERN çalışmalarıyla ilgili bir toplantı yapıldığını ve doğrudan Başbakan'a bir mektup yazdıklarını anlatan Prof. Dr. Sultansoy, "Türk Fizik Derneği üzerinden sürece başladık. Başbakanımız CERN konusunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nu (TAEK) görevlendirdi, TAEK-CERN Bilim Komitesi ve CERN ofisi oluşturuldu. Bazı 'Bizans oyunları' olduysa da 2010 yılına kadar ülkemizde CERN çalışmaları ivme kazandı, 2008 yılında Başbakanımız CERN'ü ziyaret etti. Ardından tam üyelik sürecinin başlatılması için talimat verdi. Maalesef, 2011 yılından itibaren 'Bizans oyunları' zirveye ulaştı. Türkiye tam üyelik başvurusunu geri çekti ve 2015 yılında asosiye (yedek) üye oldu." şeklinde konuştu.

"YEDEK ÜYELİKTEN BİLE ÇIKACAĞIMIZ DEDİKODUSU YAYILIYOR"

Türkiye ile birlikte başvuran İsrail'in 2014, Sırbistan'ın 2019 yılında tam üye olduklarını belirten Prof. Dr. Sultansoy, "Slovenya ve Güney Kıbrıs süreci tamamlamak üzereler. Son aylarda çok üzücü gelişmeler yaşanıyor, bir yandan CERN projelerimizin bütçeleri yarıya indirildi, öte yandan yedek üyelikten bile çıkacağımız dedikodusu yayılıyor. CERN projelerinde çalışan gençlerimizin psikolojik durumunu bir düşünün." dedi.

"TÜRKİYE BU ALANDA LİDER ÜLKELER ARASINDA YER ALACAKTI"

Türk Hızlandırıcı Kompleksi Projesi'nde 2007 ve sonrasında ciddi hatalar yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Sultansoy, "En önemlisi projenin ön aşaması olan küçük çaplı eğitim amaçlı hızlandırıcı için yanlış teknoloji seçiliyor. O dönem buna karşı çıkan Engin Hoca ve bendim. Sonra ana projenin en önemli iki kısmı bloke ediliyor. 2016 yılında ise kullanıcı amaçlı tesise dönüştürülen küçük çaplı hızlandırıcı ana projenin yerine geçiyor ve ne zaman tamamlanacağı belli değil. Oysa ana proje 2023 yılından önce gerçekleştirilecekti ve Türkiye bu alanda lider ülkeler arasında yer alacaktı. Bugün bile devam ediyor. Harcırahlar, ayrılan paralar kesiliyor, projemiz üç yıldır bloke ediliyor. Engin Hoca sağ olsaydı, bunları yapamayacaklardı. Toryum konusunda çok önemli projeleri vardı. Aslında bu çalışmalara 1997 yılında Nobel Ödülü sahibi Prof. Dr. Carlo Rubbia'nın sayesinde başladık. 1998'de TAEK başkanlığına bilgi notu ilettik ve Ocak 2003'te Eskişehir'de 100 civarında bilim insanımızın katıldığı bir toplantı düzenledik. Toplantıda bu konuda gereken yapılanma kapsamında çalışma ve koordinasyon grupları oluşturuldu." dedi.

"TORYUMLA İLGİLİ 4 ADET DOĞRUDAN KARAR VAR"

Toplantıdan bir ay sonra Bilim Teknoloji Yüksek Kurulunda toryumla ilgili ilk kararların kabul edildiğini anlatan Prof. Dr. Sultansoy, "Toryumla ilgili 4 adet doğrudan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu kararı var. Kararlarının uygulanma zorunluluğu vardı. Burada acayip oyunlar gitti ve kararlar uygulanmadı. Engin sağ olsaydı, bu konuda çok ileri düzeyde olurduk. Türkiye, toryum konusunda dünyada liderler arasında olurdu. Toryum rezervleri Türkiye'nin yüzyıllar boyunca bütün enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Zaten toryum da Türkiye'nin gündemine Engin Hocanın beyanatlarıyla girmişti. CERN'e, Türk Hızlandırıcı Kompleksine ve toryuma sahip çıkalım." diye konuştu

 

HABERE YORUM KAT