1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2010 Avrupa Kültür Başkentliği İstanbul’a çok şey katacak

2010 Avrupa Kültür Başkentliği İstanbul’a çok şey katacak

2010 Avrupa Kültür Başkentliği İstanbul’a çok şey katacak

Yenilenen Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni basın mensuplarına tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, programın ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Başkan Kadir Topbaş, 16 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AB’den üst düzey yöneticilerin katılımıyla düzenlenecek törenle başlayacak olan “2010 Avrupa Kültür Başkentliği”nin İstanbul’a çok şey katacağını söyledi.

Avrupa Kültür Başkentliliğinin, dünyanın kültür başkenti olabilecek kapasiteye sahip İstanbul için çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “İstanbul katmanlarındaki tarihi izlerin münasebetiyle çok derinliği olan bir şehir.. 2010 Avrupa Kültür Başkentliğinin; bir algılamanın, bir mantalitenin başlangıç süreci olarak değerlendirilmesi lazım. Bu şehirde yaşayan insanlar olarak her birimiz İstanbul’un değerlerine sahip çıkmalıyız ve kültür başkentliğini bu değerleri geleceğe taşıma adına bir adım olarak görmeliyiz” diye konuştu.

Yasal düzenlemeyle oluşturulan İstanbul 2010 Ajansı’nın üyelerinden birinin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatan Kadir Topbaş, ajansla birlikte 2010 yılında İstanbul’da olması gereken aktiviteleri hazırladıklarını ve şehre karşı duyarlılık oluşturacak çalışmalar başlattıklarını kaydetti. Bu konuda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;“Belediye olarak İstanbul’u kültür başkentliğine hazırlayan birçok çalışmamız var. Kültür merkezleri, tiyatrolarımız, sanatsal aktivitelerimiz ve kültürel değerlerimizi yeniden yaşatma adına attığımız restorasyon adımları bunlardan sadece bazıları. 16 Ocak’ta Başbakanımızın ve AB’den üst düzey yöneticilerin katılımıyla Haliç Kültür Merkezi’nde 2010 Kültür Başkentliği’nin resmi açılışını yapacağız. Akşam havai fişek gösterimiz olacak. Sanatçılarımız Taksim, Kadıköy, Bağcılar, Pendik gibi meydanlarda birtakım aktiviteler yapacak. Yıl boyunca dünyanın gözü İstanbul’un üzerinde olacak. Bunun da hem kültürel açıdan, hem de turizm açısından şehre önemli katkısı olacak. İstanbul’dan geleceğe yürüme adına da bunun bir milat olacağını düşünüyorum.”

Başkan Kadir Topbaş, “2010 Avrupa Kültür Başkentliği İstanbullulara ne gibi faydalar sağlayacak” şeklindeki bir soruya ise, şu cevabı verdi; “Öncelikle kentin hafızasındaki bir takım değerleri ortaya çıkaracak. Yenikapı’daki metro kazısında yürüttüğümüz arkeolojik çalışmalarda elde edilen bulguları 3 şubat’ta Brüksel’deki İstanbul Merkezi’nde sergiye açarak dünyaya İstanbul’un tarihi derinliğini haykıracağız. İstanbul’da biz göreve başladığımızda 3 milyon civarında turist gelirken şu anda 8 milyonun üzerinde turist geliyor. Yakın zamanda 10 milyonları bekliyoruz. Bunun İstanbul’a katma değer olarak çok katkısı var. Yani bu değerde döviz girdisi, ekonomik girdisi var. Toplam 23 bin yataklı otel inşaatları devam ediyor. Bunlar bu şehirde istihdam oluşturuyor. Kültür Başkenti olmanın turizm alanında büyük bir faydası olacak. Dolayısıyla, kültür başkentliği önce hizmet sektöründeki esnaf başta olmak üzere her alanda kente önemli bir katkı sağlayacak. İşsiz olan iş bulabilecek. 23 bin yatak, çarpı 3, 69-70 bin insana iş imkanı demektir. Turizm aktivitesi olmasa iş istihdamının da doğması beklenemezdi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.