1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. 2016 yılında Afyonkarahisar’daki bitkisel üretim değeri yüzde 12,7 azaldı

2016 yılında Afyonkarahisar’daki bitkisel üretim değeri yüzde 12,7 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2016 yılında Afyonkarahisar'daki bitkisel üretim...

2016 yılında Afyonkarahisar’daki bitkisel üretim değeri yüzde 12,7 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2016 yılında Afyonkarahisar'daki bitkisel üretim değerinin yüzde 12,7 azaldığı belirtildi.

Konu ile ilgili TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de bitkisel üretime ait tarımsal alan, üretim miktarı, ağaç sayıları, verim bilgileri ile gübre, tarımsal ilaç, organik tarım, tarımsal alet ve makine sayılarına ilişkin istatistiklerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile TÜİK tarafından derlendiği kaydedildi. Açıklamada, "2016 yılında Afyonkarahisar'da bitkisel üretim değeri, bir önceki yıla göre yüzde 12,7 azalış göstererek 1,6 milyar TL'ye düşmüş olup Afyonkarahisar, bu değerle en yüksek bitkisel üretim değerine sahip 24. il konumundadır. Afyonkarahisar bitkisel üretim değeri Türkiye bitkisel üretim değerinin yüzde 1,4'üdür. Afyonkarahisar, Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek bitkisel üretim değerine sahip 6.il konumundadır. Kentin bitkisel üretim değerinin Ege Bölgesi'nin bitkisel üretim değeri içindeki payı yüzde 8,5'tir. Afyonkarahisar'da 2 bin 302 TL'lik kişi başına bitkisel üretim değeri, Ege Bölgesinin 1 892 TL'lik kişi başına bitkisel üretim değerinden daha yüksektir. Afyonkarahisar, Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek kişi başına bitkisel üretim değerine sahip 6. il konumundadır" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT