1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. 2017- 2018 Üniversite Ek Yerleştirme Ne Zaman, LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları

2017- 2018 Üniversite Ek Yerleştirme Ne Zaman, LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları

Üniversite tercih süresi doldu. Şimdi Gözler Üniversite Ek Yerleştirmeye döndü. Ek yerleştirmeye Ne zaman Başvurulacak,kimler başvurabilecek, bölüm kontenjanları ne kadar? Hepsi sizin için hazırladığımız haberimizde.

2017- 2018 Üniversite Ek Yerleştirme Ne Zaman, LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları

LYS açıklandıktan sonra öğrenciler üniversite tercihlerini yaptı. Tercihlerde açıkta kalanlar ve ek tercihleri bekleyenler için LYS ek yerleştirme tarihleri belli oldu. İşte 2017 yılı Üniversite Ek yerleştirme tercihlerinin tarihi.
LYS açıklandıktan sonra öğrenciler üniversite tercihlerini yaptı. Tercihlerde açıkta kalanlar ve ek tercihleri bekleyenler için LYS ek yerleştirme tarihleri belli oldu. 
İşte 2017 yılı Üniversite Ek yerleştirme tercihlerinin tarihi. Üniversite tercih sonuçları beklenirken, 2017 Ek Yerleştirme tercih ve kayıt tarihlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ek yerleştirmeler, 2017 yılı ÖSYS tercihinin ardından herhangi bir bölüme yerleştirilemeyen adaylar için yapılacaktır.
Elektronik Kayıt Tarihleri : Ağustos 2017
Kayıt Tarihleri: Ağustos 2017
Ek Yerleştirme Tercih İşlemleri: Ağustos 2017
Ek Yerleştirme Kayıt Tarihleri: Eylül 2017

 

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak?
ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2017 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre, Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.
Ek Yerleştirmede; Tablo 4’teki lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

 Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak.
 

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme İşlemlerini Kimler Yapabilecek?
Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.

2017-2018 Üniversite Ek Yerleştirme Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız
2017-2018 Üniversite Ek Yerleştirme Tercih İşlemleri için Tıklayınız


 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT