1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2017 yılı LYS-3 değerlendirmesi

2017 yılı LYS-3 değerlendirmesi

Nesibe Aydın Okulları uzmanları, 2017 LYS-3 oturumuna ilişkin yaptıkları değerlendirmede, "Üniversiteye giriş sınavlarında öğrenciye sadece test çözdürerek...

2017 yılı LYS-3 değerlendirmesi

Nesibe Aydın Okulları uzmanları, 2017 LYS-3 oturumuna ilişkin yaptıkları değerlendirmede, "Üniversiteye giriş sınavlarında öğrenciye sadece test çözdürerek başarıya ulaşma devri bitti, bundan böyle konu ve kavramlar daha iyi anlatılmalı, öğrenciler ise konuları tam anlamıyla kavrayarak konuyla ilgili yorum gücünü geliştirmiş olmalıdırlar" sonucuna vardı.

2017 yılı LYS-3 oturumuna ilişkin ilk değerlendirmeler, sınavdan çıkan öğrencilerden alınan bilgiler doğrultusunda, Nesibe Aydın Okulları Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya zümreleri tarafından yapıldı. Nesibe Aydın Okulları uzmanları, "Üniversiteye giriş sınavlarında artık pratik çözüm, kısa yol gibi, öğrenciye sadece test çözdürerek başarıya ulaşma devri bitti, bundan böyle konu ve kavramlar daha iyi anlatılmalı, öğrenciler ise konuları tam anlamıyla kavrayarak konuyla ilgili yorum gücünü geliştirmiş olmalıdırlar" değerlendirmesini yaptı.

Sınavdan çıkan öğrencilerden gelen yorumlar doğrultusunda, Türk Dili ve Edebiyatı sınavının genel olarak kolay olduğu ancak Coğrafya-1 sınavının bilgi ağırlıklı olması nedeniyle öğrencileri zorladığı tespit edildi.

Türk Dili ve Edebiyatı sınavının değerlendirilmesi

Nesibe Aydın Okulları uzmanları tarafından Türk Dili ve Edebiyatı sınavının değerlendirmesi şu şekilde yapıldı:

"Soru dağılımında olağanüstü bir duruma rastlanmamış, farklı tipte ve müfredat dışı sorulara yer verilmemiş ve önceki yıllara göre daha dengeli bir sınav hazırlandığı gözlenmiştir. Sınavdan çıkan öğrencilerimizden gelen yorumlar doğrultusunda, bu yılki edebiyat sorularının kolay olduğu, Türkçe sorularının edebiyat sorularına göre daha zor olduğu ancak genel olarak zorluk derecesi çok zor soru sorulmadığı belirlenmiştir. Batı edebiyatı sanatçılarına yönelik sorulara bu yıl da yer verilmediği gözlenmiştir. Açık uçlu sorular, nazım şekli ve türünden sorulmuştur. Son dönem sanatçılarına yönelik sorulara ve anlatım bozukluğu sorularına yer verilmemiştir. LYS'ye Nesibe Aydın Okullarında hazırlanan öğrencilerimiz, sınavın zor olmadığını çünkü deneme ve tarama sınavlarında, LYS-3'teki sorulardan çok daha zorlarını defalarca çözdüklerini, gerek ders esnasında gerekse kendilerine dağıtılan dokümanlarda çok daha zorlayıcı sorularla karşılaştıklarını belirtmişlerdir."

Coğrafya-1 sınavının değerlendirilmesi

"Sınavdan çıkan öğrencilerimizden gelen aktarımlar doğrultusunda, bu yılki Coğrafya -1 sınavının geçen yıllara göre, daha bilgiyi yorumlamaya yönelik, ayrıntılı harita bilgisi gerektiren sorulardan oluştuğu bir sınav olduğu belirlenmiştir" diyen uzmanlar, değerlendirmelerini şöyle yaptı:

"Soruların bilgiyi kullanmaya gereksinim duyacak şekilde hazırlandığı ve yapılabilmesi için 9, 10, 11 ve 12. sınıf coğrafya konularına hakim olunması gerektiği görülmüştür. Geçen yıllara göre harita üzerinde dağılış prensibinin vurgulandığı daha çok sorunun olduğu ve 11. sınıf müfredat konularının ağırlıkta olduğu tespit edilmiştir. Sınav soruları Nesibe Aydın Okullarının gerek deneme sınavı gerekse derslerde kullanılan tüm dokümanlarıyla paralellik göstermiştir. Ayrıca konu anlatımı sırasında verilen örnekler, yapılan vurgulamalar sayesinde öğrencilerimizin sınavda zorluk yaşamadığı gözlenmiştir. Bu yıl ilk kez uygulanan, açık uçlu soru, YGS müfredatı dahilindeki Harita Bilgisi Ünitesinden çıkmıştır. Daha önceki yıllarda bu sorunun benzeri çoktan seçmeli olarak kullanılmıştır. Sorularının zorluk derecesi orta düzeydedir. Bu sınavın, 3-4 eleyici soru dışında öğrencilerimizin rahat çözebildiği sorulardan oluşmuş olduğu görülmüştür."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.