1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2017’nin ilk kinoa ekimi yarın başlıyor

2017’nin ilk kinoa ekimi yarın başlıyor

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin organize ettiği, 2017 sezonunda Türkiye'nin ve Trakya'nın ilk kinoa ekimi etkinliği 25 Mart Cumartesi günü Tekirdağ'da...

2017’nin ilk kinoa ekimi yarın başlıyor

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği'nin organize ettiği, 2017 sezonunda Türkiye'nin ve Trakya'nın ilk kinoa ekimi etkinliği 25 Mart Cumartesi günü Tekirdağ'da gerçekleşiyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un ailesine ait tarlalarda, kendisinin de katılımı ile sezonun ilk kinoa ekilişi Trakya ile başlıyor.

2017'de yeni Avrupa türleri ile rekor verim bekleniyor

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği (TUKİYED) Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel, Türkiye'de kinoa ekiminin daha fazla yaygınlaşmasını istediklerini belirterek, "Kinoa, kökeni Peru ve Bolivya gibi Güney Amerika kıtası olan bir And Bölgesi bitkisidir. 1972'den bu yana kayıt altına alınan 3 bin 800 türü bulunuyor. Şimdiye kadar ülkemizde yoğunlukla Güney Amerika türleri yetiştiriliyordu, geçtiğimiz yıllarda belirli alanlarda denediğimiz yeni Avrupa türleri çok başarılı sonuçlar ile kendini kanıtladı. 2017 yılında kinoanın Avrupa türleri ile rekor verim bekliyoruz. Kinoa pazarında ülkemizin daha fazla paya sahip olmasını istiyoruz ve 2017'de aramıza katılan yeni yetiştiricilerle kinoadaki pazar payımızı daha fazla artırmış olacağız" dedi.

Türkiye'nin dört köşesinden gelen kinoa çiftçileri bu etkinlikte buluşacaklar

Temizel, sezon açılışı etkinliğine Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen kinoa yetiştiricilerinin katılacağını ve görüş alışverişinde bulunup işbirlikleri geliştirme konusunda da etkili olacağını belirterek, 2017 sezonu için tüm çiftçilere bereketli bir yıl dileklerini iletti.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT