1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2018 Karabük bayram namazı saati / Ramazan Bayram namazı Karabük'de saat kaçta?

2018 Karabük bayram namazı saati / Ramazan Bayram namazı Karabük'de saat kaçta?

Bayram namazı için geri sayım sürerken vatandaşlar tarafından en fazla merak edilen soru ise Karabük Bayram namazı saat kaçta, Diyanet İşleri Başkanlığı Karabük Ramazan bayramı namaz saatini açıkladı. İşte Ramazan bayramı namaz saatleri...

2018 Karabük bayram namazı saati / Ramazan Bayram namazı Karabük'de saat kaçta?

Ramazan bayramı namazı Karabük 2018 saat kaçta kılınacak, sorusu Ramazan bayramına bir gün kala en çok merak edilen soruların başında yer alıyor.

Üç buçuk gün sürecek Ramazan bayramı tatili başlamasına sayılı gün ve zaman kaldı. Bu yıl 15 Mayıs tarihinde başlayan Ramazan ayı 14 Haziran 2018 Perşembe günü son iftarla sona erecek. 15 Haziran 2018 cuma günü Ramazan bayramının birinci günü.

2018 Karabük Bayram Namazı Saat Kaçta

Diyanet Karabük’de bayram namazının saatini belirledi. Buna göre,  2018 Karabük Bayram namazı saati 06:02’de…


karabuk-bayram-namazi-saati.png

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

bayram-namazi-saat-kacta-001.jpg

RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR? BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bayram Namazının Kılınışı Birinci Rek'at:

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

ramazan-bayram-namazi-saati.jpg

Bayram Namazı farz mıdır?

Şevval ayının ilk günü Ramazan bayramı olarak anılmaktadır. Ramazan bayramında ilk günde 2 rekat bayram namazı kılınmaktadır. Peki Ramazan Bayramı namazının hükmü nedir?

Hanefi mezhebine göre Ramazan Bayramında Bayram namazı kılmanın hükmü vaciptir. Vacip farz kadar kesin olmasa da yapılması emredilen şeylere verilen isimdir.

Mükellef olan her Müslüman Hanefi mezhebine göre bayram namazını kılmalıdır. Bayram namazı 2 rekat olarak eda edilmektedir. Ayrıca bayram namazının hutbesi de bulunmaktadır.

Bayram namazı Şafii mezhebine göre sünnet-i müekkededir.

Bayram namazları cemaat ile camilerde kılınmaktadır. Bayram namazının kılınacağı alanda Müslümanlar birlikte hareket ederler ve bayramlarını kutlarlar. Dargın olanlar barışır kardeşlik ve dostluk duyguları pekişir.

En güzel ve temiz elbiselerin giyildiği bayram sabahında inananlar sabah namazının ardından belli bir süre sonra camilerde toplanırlar bir araya gelirler.

Cuma namazı farz olan herkes bayram namazlarını eda etmesi vaciptir. Cemaat ile kılınan bu namazda ezan ve kamet yoktur. Bayram hutbesi farz değildir fakat sünnettir. Hutbe namazdan önce değil sonra okunur. Hükmü Cuma hutbesi ile aynı değildir.

Bayram namazında diğer namazlardan farklı olarak birinci rekatında 3 ez ikinci rekatında 3 kez olmak üzere toplamda 6 kez normalden farklı tekbir alınır. Bu tekbirlere Zevaid tekbirleri denilmektedir.

Ramazan Bayramı için bayram namazı kılınışı her camide imam yada müezzin tarafından anlatılmakta ve hatırlatılmaktadır.

ramazan-bayrami-nasil-kilinir-kac-rekattir.jpg

Kadınlar Bayram Namazı Kılabilir mi?

Soru: Bayanlar bayram namazı ile sorumlu mudur? Hz. Peygamber (s.a.s.) zamanında bayanlar bayram namazlarına iştirak ederler miydi?

Cevap: Kadınlar, cuma ve bayram namazlarıyla yükümlü değildirler (Semerkandi, Tuhfetü’l-fukaha, I, 161, 166; Halil, Muhtasar-ı Halil, Kahire, 1426/2005, I, 45, 47).

Şafiiler’e göre ise üzerine beş vakit namaz farz olan her kadın ve erkeğin bayram namazı kılması sünnettir (Şirbini, Muğni’l-muhtac, Beyrut, 1418/1997, I, 462).

Hz. Peygamber (s.a.s.) kadınları bayram namazına katılmaya teşvik etmiştir (Buhari, ‘İdeyn, 15-21; Müslim, Salatü’l-’ideyn 1-3, 10-12). Bir hadislerinde Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Henüz kocaya gitmemiş genç kızlar, perde arkasında yaşayan kadınlar ve hayızlı kadınlar evlerinden çıksınlar; hayra ve müminlerin duasına şahit olsunlar. Ancak, hayızlı kadınlar, namaz kılınan yerden ayrı bir yerde dursunlar” (Buhari, Hac 81).

Hadisten anlaşıldığı üzere, Hz. Peygamber (s.a.s.) kadınları Cuma ve bayram namazlarına katılmaya teşvik etmiştir. Ancak bu, hiçbir mezhep tarafından farz veya vacip olarak değerlendirilmemiştir. Kadınlar, şartların elverişli olması ve istemeleri halinde Cuma veya bayram namazlarına katılabilirler.

ramazan-bayrami.jpg

Bayramda neler yapılır?

Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye de; Ramazan bayramı gecesi denir.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.) [İbni Mace, Taberani]

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İbni Asakir]

Bayramda erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslamiyet'e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek sünnettir. Bayram gecelerini ihya eden, büyük saadete kavuşur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Bayram gecelerini ihya edenin kalbi, kalblerin öldüğü günde ölmez.) [Taberani]

Ramazan bayramında bayram namazından önce tatlı yemek, hurma yemek, hurmayı 1, 3, 5 gibi tek adet yemek, teke riayet etmek, sünnettir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Allahü teâlâ tektir, teke riayet edeni sever.) [Buhari]

Bayram günleri sevinmek, neşelenmek gerekir. Hazret-i Ebu Bekir, kızı Âişe validemizin evine gidince, iki cariyenin tef çalıp oynadığını gördü. Ensar-ı kiramın kahramanlıklarını övüyor, destan söylüyorlardı.

Hazret-i Ebu Bekir, Resulullahın evinde böyle şey yapılmasının uygun olmayacağını bildirerek, onların susmalarını söyledi. Düğünlerde ve bayramlarda, kadınların def çalmaları caiz olduğu için, Peygamber efendimiz, Hazret-i Ebu Bekir'e, (Onlara mani olma! Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir) buyurdu. (Buhari)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.