1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. 2019 AK Parti Köşk belediye başkan adayı Nuri Güler kimdir, aslen nereli?

2019 AK Parti Köşk belediye başkan adayı Nuri Güler kimdir, aslen nereli?

AK Parti Köşk belediye başkan adayı Nuri Güler oldu. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Köşk'da AK Parti'yi Nuri Güler temsil edecek. Peki Nuri Güler kimdir, aslen nereli? İşte detaylı biyografisi

2019 AK Parti Köşk belediye başkan adayı Nuri Güler kimdir, aslen nereli?

31 Mart 2019 seçimlerine adım adım yaklaşılırken AK Parti adaylarını belirlemeye devam ediyor. Bu bağlamda Aydın'ın Köşk Belediye başkan adayı belli oldu. Böylece uzun süredir merak edilen ”2019 Köşk belediye başkanı kim olacak” sorusunun yanıtı açıklanmış oldu.

2019 AK Parti Köşk belediye başkan adayı Nuri Güler kimdir, aslen nereli?

Nuri Güler, 1966 yılında Sultanhisar'da doğdu. İlköğrenimini Sultanhisar'da, orta ve lise tahsilini Aydın ilinde tamamlayıp üniversiteyi Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde bitirdi.

1995-1996 Yılları arasında Refah Partisi Köşk ilçesi ilçe başkanlığı yaptı. 2001 Yılında Ak Parti kurucu il yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. 2004-2009 Yıllarında Ak Parti Köşk İlçesi İl Genel Meclis üyesi ve İl Encümenliği yaptı. Aynı yıllarda Aydın Ticaret Odası meclis üyelik görevi yaptı. 2011-2013 Yıllarında Ak Parti Köşk ilçesi ilçe başkanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

KÖŞK HAKKINDA BİLGİ

Aydın İline bağlı bir ilçe olan Köşk Doğu'sunda Sultanhisar, Güneydoğusu'nda Yenipazar ilçeleri, Batısında Merkez ilçe Aydın, kuzeyinde de İzmir ili ile çevrilidir.

Ekonomik durum

İlçenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Ekili ve dikili alan toplam 106.471 dekardır. İlçe merkezi ve ova köylerinde narenciye, pamuk, mısır; yüksek arazi yapısı olan köylerde önemli miktarda zeytin, kestane, incir üretilmektedir. Ayrıca önem sırasına göre karpuz, erik, şeftali, buğday gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Bölgenin en büyük kestane pazarı Köşk ilçesinde kurulmaktadır. Yılda 10.000 ton kestanenin önemli bir bölümü selekte edilmiş ve ambalajlanmış olarak pazarlanmaktadır. Hayvancılık tarımın yanında ikinci bir iş olarak yapılmaktadır.

1878 yılında nahiye olan Köşk, nüfus azalmasından dolayı 1932-1958 yılları arasında köy statüsünde yönetilmiş, ancak 1958 yılında tekrar nahiye olmuştur. Köşk adını 1653 yılında meydana gelen deprem nedeniyle almıştır. Halk buna istinaden “Göçük” ismini vermiş daha sonraları “Göçük”e olan benzerliğinden dolayı “Köşk” adına dönüşmüştür.[2]

İklim

Köşk ilçesi ile çevresinde Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak, kurak ve kışlar ılık, yağışlı geçer. Dağların doğu-batı doğrultusunda uzanması ile deniz etkisi iç kesimlere kadar sokulur. Yüksek kesimlerde nadiren kar yağışları görülmektedir.[3]

 

 

HABERE YORUM KAT