1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2019 Çorum Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Çorum yerel seçim adayları

2019 Çorum Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Çorum yerel seçim adayları

Çorum Belediye başkan adayları açıklandı. 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde yarışacak adaylar belli oldu. Peki Çorum Belediye başkan adayları kim oldu? İşte AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Çorum Belediye başkan adayları

2019 Çorum Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Çorum yerel seçim adayları

2019 Belediye başkan adayları yerel seçimleri için merak ediliyor. Peki AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Çorum Belediye başkan adayları kim oldu?

2019 yerel seçimleri için belediye başkan adayları açıklandı.Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere en son 24 Haziran'da sandık başına giden Türk seçmeni, bu kez 31 Mart'ta yerel yöneticileri belirlemek için oy kullanacak.

2019 Çorum yerel seçim adayları

Tüm siyasi partiler, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde de sandıktan başarıyla çıkmak istiyor. Bu bağlamda her parti kendi adayını belirledi.

AK Parti Çorum Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Çorum Belediye başkan adayı: Halil İbrahim Aşkın

CHP Çorum Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Çorum Kargı-Kemal Dümenci

Çorum Oğuzlar-Orhan Ateş (Mevcut Başkan)

Çorum Ortaköy Aşdavul-Dursun Uzunca(Mevcut Başkan)

Çorum Merkez Belediye Başkan adayı: Özgür Kılıç

Çorum Alaca Belediye Başkan adayı: Sedat Genç

Çorum Ortaköy Belediye Başkan adayı: Muzaffer Tüzün

MHP Çorum Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Çorum Laçin İlçesi Belediye Başkan Adayı Ünal GEVŞEK

ÇORUM               ALACA                 İLÇE       SACİT KAĞIZMAN

ÇORUM               BOĞAZKALE                      İLÇE       MESUT OCAKLI

ÇORUM               İSKİLİP                 İLÇE       ALİ SÜLÜK

ÇORUM               KARGI                  İLÇE       RECEP BOLPAÇA

ÇORUM               OĞUZLAR                          İLÇE       OĞUZ HANTAL

ÇORUM               ORTAKÖY                           İLÇE       NECİP ERDEMİRCİ

ÇORUM               OSMANCIK                       İLÇE       AHMET GELGÖR

ÇORUM               SUNGURLU                       İLÇE       ŞABAN KÖYHANOĞLU

ÇORUM               UĞURLUDAĞ                   İLÇE       CEMAL SAĞIR

ÇORUM BAYAT ŞABAN ÇAKIR İLÇE

ÇORUM DODURGA DİLAVER AKBAŞ İLÇE

ÇORUM MECİTÖZÜ EMİN SÖĞÜTCÜ İLÇE

ÇORUM MERKEZ DÜVENCİ ARİF AKSOY BELDE

 

İYİ Parti Çorum Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

ÇORUM ALACA: SERDAR COŞKUN
ÇORUM DODURGA: BİLGİ TERLEMEZOĞLU
ÇORUM İSKİLİP: MUHSİN KOCASARAÇ
ÇORUM KARGI: KEMAL ZİNCİRLİ
ÇORUM MECİTÖZÜ: BÜLENT BORA BALTACI
ÇORUM OSMANCIK: ÖZHAN UYSALER
ÇORUM  SUNGURLU: ABDULKADİR ŞAHİNER
ÇORUM UĞURLUDAĞ: ORHAN TORUN

HDP Çorum  Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Adayları henüz belli olmadı. Adaylar belli olur olmaz bu sayfa güncellenecektir.

2019 Yerel seçim takvimi

31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek olan yerel seçim öncesi, seçim takvimi açıklandı. Seçmen kaydı sorgulama Ocak ayının ikinci haftasına başlayacak. Bu seçimde de her seçimde olduğu gibi seçmen kayıtları YSK ve e-Devlet üzerinden internet ortamında da yayınlanacak.

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) seçimle ilgili çalışmalar sürüyor. YSK tarafından hazırlanacak seçim takvimi, 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak.

SEÇMEN KAYITLARININ SORGULANMASI OCAĞIN İKİNCİ HAFTASI

Açıklanması beklenen seçim takvimine göre, seçim sürecinin başlamasıyla ilk olarak seçime katılabilecek siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek.

Ardından siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya bildirmeleri istenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılması, www.ysk.gov.tr'de de seçmen kayıtlarının sorgulanmasına ocak ayının ikinci haftasında başlanacak.

Takvime göre, ocak ayının son günlerinde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'da kura çekilecek.

Aynı gün siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevreleriyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim - aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.

belediye-baskan-adaylari-belli-oldu-–-2019-yerel-secim-adaylari.jpg

YEREL SEÇİMLER ŞUBAT AYI TAKVİMİ

Öngörülen takvime göre, hangi siyasi partinin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları şubat ayı başında ilan edilecek.

Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri şubat ayının ilk haftasında kesinleştirilecek.

Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına şubat ayının ikinci haftasında vermesi gerekecek.

Aday listelerindeki eksiklikleri siyasi partiler şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlayacak. Ertesi gün geçici aday listeleri ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı da bu süreçte yapılacak.

YEREL SEÇİMLER MART AYI SÜRECİ

Planlanan seçim takvimine göre mart ayının ilk günü, aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü olacak. Bu ayın başında, kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine de aynı gün başlanacak.

Seçim propaganda ve yasaklarının, seçime 10 gün kala yani 21 Mart'ta başlaması öngörülüyor.

Seçime bir hafta kala seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

Seçim propagandası seçimden bir gün önce, 30 Mart'ta saat 18.00'de sona erecek. Türkiye 31 Mart'ta oy vermek için sandık başına gidecek.

2019-yerel-secim-takvimi--001.jpg

2019 yerel seçimlerde kaç doğumlular oy kullanacak?

Kasım 2019'da yapılması beklenen seçimlerin 5 ay geriye çekilerek, 24 Haziran 2018'de yapılacak olması oy kullanmayı bekleyen gençlerin de takvimini değiştirdi. İlk planlara göre örneğin 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacak seçimlerde 3 Kasım 2001'de doğan biri, 18 yaşını tam doldurduğu için sandığa gidebilecekti. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahip. Buna göre 2019 yerel seçimlerinde 2001 doğumlular oy kullanmak için sandığa gidebilecek. Buna göre 2019'da seçilebilecek biri, 18 yaş bandında olması durumunda yaş şartını karşılayamazsa aday olamayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.