1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2019 LGS Türkiye Birincisi kim oldu?

2019 LGS Türkiye Birincisi kim oldu?

1 Haziran’da gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sistemi LGS sınavının sonuçları açıklandı. Her yıl olduğu gibi bu yılda sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan biriside 2019 LGS birincisinin kim veya kimler olduğu oluyor. Haberimizden sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

2019 LGS Türkiye Birincisi kim oldu?

LGS Türkiye birincisi kim oldu? Her yıl olduğu şeklinde bu yıl da imtihan sonucunun açıklanmasıyla birlikte en çok merak edilen konu LGS Türkiye birincisinin kim olduğu. Kaç puan aldı, kaç net yaptı, LGS Türkiye birincisi hangi şehirden çıktı, adı ne benzer biçimde sorulara cevap aranıyor.

2019 LGS TÜRKİYE BİRİNCİSİ ÖZEL YAKACIK BALKANLAR KOLEJİ' NDEN

Ortaokul öğrenimlerinin sonuna gelen öğrencilerin liselere yerleştirilmesi için girdikleri Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran Cumartesi günü gerçekleşti.

1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Özel Yakacık Balkanlar koleji'ni gururlandıran bir tablo yaşandı .Özel Yakacık Balkanlar Koleji  8/B sınıfında öğrenim gören Oğuz Kağan AYDIN, 90 sorunun 90’ınını da doğru cevaplayarak “Türkiye Şampiyonu” oldu.

Yetiştirdiği öğrencilerinin akademik ve sosyo-kültürel alanlarda başarıları ile her zaman gurur duyan Balkanlar Eğitim Kurumları, LGS Türkiye Sınav birinciliği ile bir kez daha gururlandı.

Türkiye’nin en iyi okul kampüslerinden birine sahip olan Balkanlar Eğitim Kurumları öğrencilerine sunduğu öğretim imkanları, sosyal yaşam alanlarıyla ‘aklın ve bilimin ışığında’ Türkiye’nin çağdaş geleceğini yetiştirmeye devam ediyor.

Okuldan yapılan açıklamada: Büyük azmin ve çalışmanın karşılığında bu başarıyı elde eden öğrencimiz Oğuz Kağan AYDIN'ı onu her zaman fedakarlıklarıyla destekleyen, yetiştiren ailelerini ve öğretmenlerimizi kutlarız.

oguz-kaan-aydin.png

LGS NEDİR?

2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan ve 2018 yılına kadar TEOG olarak uygulanan sistemin adıdır. Liselere Geçiş Sistemi kısa adı ile LGS'ye ilköğretim okullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencileri girmektedir.

Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilecek. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak LGS ile merkezi sınav kaldırılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenleyecek, sorular Bakanlığın soru havuzundan seçilecek.

LGS’de 2 tip yerleştirme var. Birincisi, sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme, diğeri de sınavsız, adrese dayalı yerleştirme.

LGS'YE KİMLER GİREBİLİR?

2019 yılında LGS’ye sekizinci sınıf öğrencileri katılacak.

LGS BAŞVURU ŞARTLARI

2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları

Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8‘inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Olmayan Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve
25393 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği” esas alınarak
öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye’deki 8’inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

LGS sınavı 2019 yılında 1 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav iki oturum halinde düzenlenecek.

Birinci oturum Türkiye saati ile 09.30´da ve ikinci oturum 11.30´da başlayacak. Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarıldı. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum