1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2019 Sakarya Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Sakarya yerel seçim adayları

2019 Sakarya Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Sakarya yerel seçim adayları

Sakarya Belediye başkan adayları açıklandı. 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde yarışacak adaylar belli oldu. Peki Sakarya Belediye başkan adayları kim oldu? İşte AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Sakarya Belediye başkan adayları

2019 Sakarya Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Sakarya yerel seçim adayları

2019 Belediye başkan adayları yerel seçimleri için merak ediliyor. Peki AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Sakarya Belediye başkan adayları kim oldu?

2019 yerel seçimleri için belediye başkan adayları açıklandı.Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere en son 24 Haziran'da sandık başına giden Türk seçmeni, bu kez 31 Mart'ta yerel yöneticileri belirlemek için oy kullanacak.

2019 Sakarya yerel seçim adayları

Tüm siyasi partiler, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde de sandıktan başarıyla çıkmak istiyor. Bu bağlamda her parti kendi adayını belirledi.

untitled-4.gif

AK Parti Sakarya Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SAKARYAKOCAALAK PARTİAHMETACAR
SAKARYASERDİVANAK PARTİYUSUFALEMDAR
SAKARYAFERİZLİAK PARTİİSMAİLGÜNDOĞDU
SAKARYAADAPAZARIAK PARTİMUTLUIŞIKSU
SAKARYAARİFİYEAK PARTİİSMAİLKARAKULLUKÇU
SAKARYAGEYVEAK PARTİMURATKAYA
SAKARYAKAYNARCAAK PARTİMURATKEFLİ
SAKARYAPAMUKOVAAK PARTİCEVATKESER
SAKARYAERENLERAK PARTİFEVZİKILIÇ
SAKARYASAPANCAAK PARTİÖZCANÖZEN
SAKARYASÖĞÜTLÜAK PARTİKORAY OKTAYÖZTEN
SAKARYAKARASUAK PARTİİSHAKSARI
SAKARYAHENDEKAK PARTİALİ KEMALSOFU
SAKARYAAKYAZIAK PARTİBİLALSOYKAN
SAKARYAKARAPÜ RÇEKAK PARTİORHANYILDIRIM


CHP Sakarya Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SAKARYAKAYNARCACHPNALANAKÇAY
SAKARYAARİFİYECHPGÜNGÖRBAŞ
SAKARYASAPANCACHPCENGİZÇİÇEK
SAKARYAKARASUCHPKEREMERKSOY
SAKARYAPAMUKOVACHPHÜSEYİNERYİĞİT
SAKARYASÖĞÜTLÜCHPFERDAİLTER
SAKARYASERDİVANCHPZAFERKAZAN
SAKARYAADAPAZARICHPİSMAHİLKILIÇ
SAKARYAKARAPÜ RÇEKCHPNİZAMETTİNYILDIZ

MHP Sakarya Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SAKARYATARAKLIMHPİBRAHİMPİLAVCI

İYİ Parti Sakarya Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SAKARYAADAPAZARIİYİ PARTİAYDOĞANARSLAN
SAKARYATARAKLIİYİ PARTİMEHMETAYDIN
SAKARYAFERİZLİİYİ PARTİSERHATÇİÇEK
SAKARYAKOCAALİYİ PARTİKEMALDİN
SAKARYAERENLERİYİ PARTİŞEMSETTİNDUMAN
SAKARYAAKYAZIİYİ PARTİADEMGÜNER
SAKARYAHENDEKİYİ PARTİAHMETMERÇAN
SAKARYAGEYVEİYİ PARTİATİLLAZEYTİNOĞLU

HDP Sakarya  Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SAKARYAERENLERHDPFETHİDOĞAN

2019 Yerel seçim takvimi

31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek olan yerel seçim öncesi, seçim takvimi açıklandı. Seçmen kaydı sorgulama Ocak ayının ikinci haftasına başlayacak. Bu seçimde de her seçimde olduğu gibi seçmen kayıtları YSK ve e-Devlet üzerinden internet ortamında da yayınlanacak.

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) seçimle ilgili çalışmalar sürüyor. YSK tarafından hazırlanacak seçim takvimi, 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak.

SEÇMEN KAYITLARININ SORGULANMASI OCAĞIN İKİNCİ HAFTASI

Açıklanması beklenen seçim takvimine göre, seçim sürecinin başlamasıyla ilk olarak seçime katılabilecek siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek.

Ardından siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya bildirmeleri istenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılması, www.ysk.gov.tr'de de seçmen kayıtlarının sorgulanmasına ocak ayının ikinci haftasında başlanacak.

Takvime göre, ocak ayının son günlerinde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'da kura çekilecek.

Aynı gün siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevreleriyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim - aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.

belediye-baskan-adaylari-belli-oldu-–-2019-yerel-secim-adaylari.jpg

YEREL SEÇİMLER ŞUBAT AYI TAKVİMİ

Öngörülen takvime göre, hangi siyasi partinin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları şubat ayı başında ilan edilecek.

Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri şubat ayının ilk haftasında kesinleştirilecek.

Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına şubat ayının ikinci haftasında vermesi gerekecek.

Aday listelerindeki eksiklikleri siyasi partiler şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlayacak. Ertesi gün geçici aday listeleri ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı da bu süreçte yapılacak.

YEREL SEÇİMLER MART AYI SÜRECİ

Planlanan seçim takvimine göre mart ayının ilk günü, aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü olacak. Bu ayın başında, kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine de aynı gün başlanacak.

Seçim propaganda ve yasaklarının, seçime 10 gün kala yani 21 Mart'ta başlaması öngörülüyor.

Seçime bir hafta kala seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

Seçim propagandası seçimden bir gün önce, 30 Mart'ta saat 18.00'de sona erecek. Türkiye 31 Mart'ta oy vermek için sandık başına gidecek.

2019-yerel-secim-takvimi--001.jpg

2019 yerel seçimlerde kaç doğumlular oy kullanacak?

Kasım 2019'da yapılması beklenen seçimlerin 5 ay geriye çekilerek, 24 Haziran 2018'de yapılacak olması oy kullanmayı bekleyen gençlerin de takvimini değiştirdi. İlk planlara göre örneğin 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacak seçimlerde 3 Kasım 2001'de doğan biri, 18 yaşını tam doldurduğu için sandığa gidebilecekti. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahip. Buna göre 2019 yerel seçimlerinde 2001 doğumlular oy kullanmak için sandığa gidebilecek. Buna göre 2019'da seçilebilecek biri, 18 yaş bandında olması durumunda yaş şartını karşılayamazsa aday olamayacak.

HABERE YORUM KAT