1. HABERLER

  2. DİN

  3. 2020 Ramazan Bayramı ne zaman?

2020 Ramazan Bayramı ne zaman?

2020 Ramazan Bayramı ne zaman? Önemi nedir? Ne zaman? yapılacak ibadetler nelerdir? Okunacak dualar konuları Ramazan ayının başlamasına kısa bir süre kala vatandaşlar tarafından internet arama motorlarında araştırılıyor. İşte detaylar....

2020 Ramazan Bayramı ne zaman?

On bir ayın sultanı Ramazan Ayının gelmesine kısa bir süre kala vatandaşlar internet arama motorlarında Ramazan ayının hemen ardından gelecek olan Ramazan Bayramının tarihlerini merak ediyor. Bu doğrultuda 2020 Ramazan Bayramı ne zaman? Önemi nedir? Ne zaman? yapılacak ibadetler nelerdir? Okunacak dualar  konularında internet arama motorlarında araştırılıyor. İşte detaylar...

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Müslümanlar tutukları oruçların mükafatını almak için kıyamet gününde Allah’ın huzuruna vardığında en büyük huzuru tadacaklardır. Peygamberimiz ramazan oruç tutmanın önemi noktasında şöyle buyurmaktadır:” Oruçlu için iki sevinç vardır: biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” İftar vaktinde edilecek duaların geri çevrilmeyeceğini, Allah tarafından kabul edileceğini Peygamber efendimiz müjdelemiştir.

Ramazan ayının önemi ve fazileti hakkında birçok hadsi şerif vardır. Bunlardan birisinde Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur. “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, cennetin bütün kapıları açılır. Ay boyunca bir tane bile kapı kapatılmaz. Allah Teala, bir çağırıcının şöyle nida etmesini emreder:’ Ey iyilik isteyen! Gel ey kötülükte ileri giden! Kendine dikkat et.’ Sonra der ki: ‘ Yok mu bağışlanmak isteyen, o bağışlanacaktır. Yok mu bir şey isteyen, istediği verilecektir. Yok mu tövbe eden, Tövbesi kabul edilecektir.’ Bu davetten yer ağarana kadar devam eder.”

2020 Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan’da bir farzı eda etmek ise Ramazan dışında yetmiş farzı yerine getirmek gibidir. O ay sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennettir. Bu ay yardım ayıdır. Bu ay mü’minin rızkının arttığı bir aydır kim bu ayda bir oruçluya iftar açtırır ise , bir köle azad etme sevabı alır ve günahı bağışlanır.

Ayrıca Ramazan ayının başı Rahmet ortası günahlardan bağışlanma ve sonu ise cehennemden azat olma ayıdır.

Peygamber efendimiz bir hadisinde oruçluyken nasıl davranılacağına istinaden şöyle; “ Oruç bir kalkandır. Sakın oruçluyken cahillik edipte kem söz söylemeyin. Birisi size sataşacak olursa veya dalaşacak olursa ben oruçluyum deyin.” buyurmuştur.

RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığının, 2020 yılı dini günler listesine göre Ramazan ayı 24 Nisan Cuma günü başlayacak ve 23 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek. 

2020 Ramazan Bayramı ne zaman?

2020 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığının, 2020 yılı dini günler listesine göre Ramazan Bayramı, 24 Mayıs Pazar günü başlayacak ve 26 Mayıs Salı günü sona erecek. 

RAMAZAN'DA YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

- Oruç tutmak

- Geceleri Peygamber Efendimiz'in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

- Kur'an okumak

- Namazları cemaatle kılmak

- Sahur yapmak

- İftar ettirmek

-Kadir Gecesini aramak

- Sabretmek

-İhsan ve ikramda bulunmak

- Tövbe etmek

-Cenneti istemek

-Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

- Ramazan umresi yapmak

- Açları doyurmak

RAMAZAN AYINDA OKUNACAK DUALAR

Namazdan sonra; 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.

Birinci 10 gün içinde mümkünse Tesbih Namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır. İkinci 10 gün içinde mümkünse yine Tesbih Namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır. Üçüncü 10 gün içinde tevbe-istiğfar, Hatm-i Enbiyâ ve 7 salât-ü selâm'dan sonra mümkünse Hatm-i İstiğfâr yapılıp, yani 1001 defa:

"Estağfirullâhe'l-azıym. Ve etûbü ileyk" denilip, bittikten sonra 7 ilâ 70 salat-ü selâm okunur ve duâ yapılır.

HABERE YORUM KAT