1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2020 yılı bütçesi TBMM'de kabul edildi

2020 yılı bütçesi TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda 12 gündür süren bütçe maratonu sona erdi. 2020 Yılı Merkez Bütçesi Kanun Teklifi için 488 milletvekili oy kullandı. 2020 yılı merkezi bütçesi 326 kabul oyuyla kabul edilirken 159 da ret oyu kullanıldı.

2020 yılı bütçesi TBMM'de kabul edildi

Türkiye ve TBMM'nin gündemi olan bütçe görüşmeleri sona erdi. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında,2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi üzerine yapılacak son görüşmeler için toplandı. 10 saat süren oturum sonucunda 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi. Oylamada 326 kabul oyuna karşılık 159 ret oyu kullanıldı.

ÖZKOÇ'TAN ELEŞTİRİLER

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulunda 2020 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmelerde şahsı adına söz aldı.

Parlamenter sistemin 9 Temmuz 2018'de değiştiğini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğini ifade eden Özkoç, "Bu sistem büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet rejimine darbe vurmuştur." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın "Fakirin ve mazlumun parasını 2 bin liraya çıkartan iktidarı temsil ediyoruz." dediğini belirten Engin Özkoç, bu paranın, simit sarayında 4 kişilik bir ailenin çay ve simidinin karşılığı olduğunu iddia etti.

"Övünerek anlattığınız Türkiye'yi getirdiğiniz nokta budur." diyen Özkoç, şunları söyledi:

"Milletin cüzdanı boşaldı. Mutfakta yangın büyüdü. İşsizlik rekor düzeye ulaştı. Türkiye'nin sırtındaki borç yükü ağırlaştı. Vatandaşın vergileri faiz lobilerine aktı. Türk lirası eridi. Adalet sistemi çöktü. Yolsuzluk algı endeksi Türkiye'de 25 sıra geriye gitti. Ülkede huzur, refah kalmadı. Kadın cinayetleri, uyuşturucu, çocuk tacizleri aldı başını gitti. Saray milleti unuttu, şimdi adında saray var diye simit sarayını kurtarmaya çalışıyor. Mutsuz, haksız, hukuksuz bu düzen son ve büyük halkasını yarattı: Tank palet..." 

TANK PALET FABRİKASI

Bir televizyon programında Ethem Sancak'la tartışma teklifini kabul ettiğini, ancak AK Parti'nin temsilcisi katılmayacağı için onun gelemediğinin söylendiğini ifade eden Engin Özkoç, muhataplarının da Sancak olmadığını belirtti. 

"Bizim muhatabımız olayın siyasi ayağıdır." diyen Özkoç, Sancak'a talimat verdiğini iddia ettiği AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, istediği kanalda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile milletin karşısına çıkabileceğini söyledi.

AK Parti'li muhataplarının karşılarına her platformda çıkmaya hazır olduklarını ifade eden Engin Özkoç, "Tank paletle ilgili tek sözümüz var; Tank palet vatandır, satılamaz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın konuşması sırasında şehit ve gazilere 7 kez değindiğini belirten Özkoç, şehit yakınları ve gaziler için toplanan yardım paralarının 3,5 yıldan beri neden tutulduğunu sordu. Özkoç, "Ormanları sattınız, limanları yağmaladınız, kaçak yapılardan rant sağladınız, fabrikaları sattınız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını 500 bin dolara peşkeş çektiniz, şimdi şehidin parasına mı sıra geldi?" şeklinde konuştu.

GAZİLERİN EMEKLİ MAAŞININ KESİLMESİ

Engin Özkoç, 300'den fazla gaziye bağlanan aylıkların kesildiğini de iddia ederek, şöyle konuştu:

"Milletin değil sarayın, şehidin ve gazinin parasına el koyan bu günah bütçesine elbette biz 'hayır' diyeceğiz. CHP iktidarında laik, demokratik parlamenter sistem olacak. Hukukun üstünlüğü olacak. Hiçbir çocuk CHP iktidarında yatağa aç girmeyecek. Kimse yaşam tarzından, kökeninden dolayı farklı muamele görmeyecek. Üreten, hakça paylaşan Türkiye olacak. Son olarak, Cumhuriyeti biz demokrasiyle taçlandıracağız."

BOSTANCI: AK PARTİ GEREĞİNİ YAPAR

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da böyle bir konuşmanın kürsüden çok meydanlara uygun düşeceğini ifade etti. 

Asgari ücret 2003'te 160 dolar civarındayken AK Parti'nin çalışıp bunu 350 doların üzerine çıkarttığını belirten Bostancı, "CHP'nin saygın konuşmacılarından 160 doları 350 doların üzerine çıkartmış AK Parti'ye yaklaşımını bir tık daha öteye taşıyacak, üzerine 5 dolar daha koyacak bir değerlendirmelerine rastlamadım." dedi.

Naci Bostancı, şehit yakınları ve gaziler hakkında herkesin hassasiyeti bulunduğunu belirterek, "Şehit yakınları ve gazilerin her kuruşuna ilişkin AK Parti Grubu gereken takibi yapar, hükümeti de gereken hassasiyeti gösterir." karşılığını verdi.

FUAT OKTAY CEVAP VERDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise şehit yakınları ve gaziler için istihdam, faizsiz konut kredisi, ÖTV muafiyeti gibi birçok ekonomik ve sosyal destek ile onların yanında olduklarını belirtti. 

Yardım paralarının Hazinenin hesabında bulunduğunu daha önce açıkladıklarını anlatan Oktay, "Bunun bir kuruşuna hiç kimseye dokundurtmayacağımızı, son kuruşuna kadar onların olduğunu belirttik. Bu para şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için harcanacaktır. Bundan şehit yakınlarımız ve gazilerimiz emindir. Siz de emin olun." değerlendirmesinde bulundu.

Fuat Oktay, simit sarayının kurtarılması gibi bir girişimin de bulunmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanların siyasi faaliyette bulunmalarının Anayasa'da yasaklanmadığını dile getiren Oktay, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı veya bakanların herhangi bir siyasi parti üyesi, kurucusu, yöneticisi olabileceğini ifade etti.

BÜTÇE KABUL EDİLDİ

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamayla 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi kabul edildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Plan ve Bütçe Komisyonunda 197 saat 23 dakika, TBMM Genel Kurulunda ise 156 saat 10 dakika süren görüşmelerde kanun tekliflerini kabul ettiklerini bildirdi. 

Şentop, emeği geçenlere teşekkür ederek, 2020 bütçesinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Şentop, daha sonra birleşimi bugün saat 12.00'de toplanmak üzere kapattı.

EN UZUN KONUŞMA CHP'Lİ KESİCİDEN

Bütçenin son gün görüşmelerinde gruplara 60'ar dakikalık süre tanındı. Bu süreyi AK Parti 3, MHP, İYİ Parti ve HDP 2'şer konuşmacıyla tamamlarken, CHP'li İlhan Kesici grubuna tanınan 60 dakikayı tek başına kullandı.

HABERE YORUM KAT