1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. 2021 LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF indir!

2021 LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF indir!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 6 Haziran'da uygulandı. Merkezi sınavın ardından cevap anahtarları da adayların erişimine açıldı. Sınava giren yüzbinlerce aday cevap anahtarlarını PDF olarak indirmek istiyor. İşte 2021LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF...

2021 LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF indir!

 2021 LGS cevap anahtarları sınava katılan öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılıyor. MEB'in internet sitesi üzerinden yayımlanan LGS soruları ve cevap anahtarlarıyla doğru yanlış sayıları hesaplanabiliyor. Bizler de haberimizde B kitapçığının cevap anahtarına yer verdik. İşte PDF olarak indirebileceğiniz LGS 2021 B kitapçığı cevap anahtarı...

2021 LGS CEVAP ANAHTARI B KİTAPÇIĞI

LGS sonuçları 30 Haziran'da açıklanacak. Adaylar puanlarını öğrendikten sonra diledikleri liseye yerleşebilmek için tercihlerini verecek. Bu süre zarfından cevap anahtarlarıyla doğru yanlışları hesaplamak isteyen adaylar için B kitapçığının PDF halini indirebilecekleri link aşağıda;

Sayısal Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin TIKLAYINIZ

Sözel Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin TIKLAYINIZ

2021 LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF indir!

LGS sonuçları açıklandığında http://sonuc.meb.gov.tr adresinden puanlarınızı öğrenebilirsiniz. 

LGS SINAV SONUÇLARI NASIL HESAPLANACAK? 

LGS adaylarının puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanmaktadır;

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.�

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

2021 LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF indir!

KATSAYILAR NASIL HESAPLANACAK? 

MEB'in Ağırlıklı Standart Puan Hesaplanırken Kullanıldığı Ağırlık Katsayıları aşağıdaki gibidir;

*Alt Testler Ağırlık Katsayıları
*Türkçe 4
*Matematik 4
*Fen Bilimleri 4
*T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
*Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
*Yabancı Dil 1

2021 LGS cevap anahtarı B kitapçığı PDF indir!

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
418
16
10
12
8
316
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT