1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 25 kuruşa ‘Altın Ekmek!’

25 kuruşa ‘Altın Ekmek!’

25 kuruşa ‘Altın Ekmek!’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Halk Ekmek A.Ş. (İHE), İstanbullulara çok besleyici ve besin değerleri yüksek yeni bir ekmek sundu. İçeriğinde yoğun miktarda Fındık, Üzüm, Ruşeym, Keçiboynuzu, Zerdeçal bulunan ‘Altın Ekmek’i İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıttı. İHE’nin Cebeci Fabrikası’nda düzenlenen tanıtım toplantısına Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İHE Genel Müdürü Salih Bekaroğlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Özellikle öğrencilerin daha iyi beslenmelerine yardımcı olacak, günlük vitamin, mineral, protein ve enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak yeni bir ürün olan Altın Ekmek, gelişme çağındaki çocukların enerji, protein ve vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip. Rafine ürünlerle üretilmiş (Un, Şeker, Margarin, kakao ve koruyucuların kullanıldığı) ürünler yerine; doğal un, ruşeym ve fındık içeren, tatlandırıcı olarak üzüm ve keçiboynuzu unu kullanılmak suretiyle üretilen yeni ekmek, besleyici değerler açısından Türkiye’de bir ilk.


 

Başkan Topbaş; “İHE rekabet etmiyor, yol gösteriyor”

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İHE’nin Edirnekapı’daki fabrikasının eskidiğini ve artık yeterli olmadığını belirterek, şöyle konuştu; “Bizim Edirnekapı'daki fabrikamız eskidi ve artık yeterli olmuyor, hem sistem olarak, hem de yapı olarak. Çok daha modern, çok daha yeterli kapasitede bizim lojistik merkez diye ilan ettiğimiz Halkalı’daki alanımızın hemen yanında TOKİ’den bir arazi istedik. Orada çok ciddi ölçekteki lojistik merkezimiz günde 100 bin kişiye yemek çıkarabiliyor. Ana fabrikayı buraya almak istiyoruz. Bu fabrikan, deprem gibi olası bir sıkıntıda şehir içinde değil de dışında olması, bütün ulaşım akslarının önemli noktasında bulunsun, üretimi orada yapsın diye düşündük. Fabrikada üretim bantı uzunlukları en az 100 metre olmalı, fabrika mayası yerine ekşi hamur kullanımı düşünülürse belki 150-200 metre olacak. Burada ekmek bir saatte çıkıyor, orada maya yerine doğal ekşi hamur kullanılması nedeniyle 1,5 saatte çıkacak. Fabrikamızı 2 yıl içersinde buraya taşımak istiyoruz. Kapasitede oraya ağırlık vereceğiz. Bu da mayalama bölümünün uzaması anlamına geliyor.

Yerel yönetimlerin halkın kent içindeki yaşamlarını kolaylaştırmak ve sağlıkla ilgili çalışmalar yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, bu anlayışla İHE’yi geliştirerek halkın sağlıklı besin kaynağına ulaşmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. İHE’nin hijyenik üretimi ile İstanbul’un ekmek ihtiyacının yüzde 13’ünü karşıladığını ifade eden Kadir Topbaş, “İnsanın temel besin kaynağı sağlıklı ve besleyici olan ekmek. Ekmeğin bu özellikleri sağlayamaması durumunda halkın sağlık giderleri artar ve sağlıklı nesil yetiştirilemez. İşte Halk Ekmek öncü, rekabet eden değil, yol gösteren bir anlayışla İstanbullulara hizmet ediyor. Biz asla rekabet etmeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

 

“Çocuklarınıza özellikle yedirin”

Bazı illerde 5 yıl önce organik tarımı desteklemek amacıyla önemli adımlar atıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, bunun yansıması olarak çok ciddi gelişmeler yaşandığını dile getirdi. Bu sayede İstanbullunun sağlıklı ekmeğe ulaştığının altını çizen Topbaş, “Şimdi de temel besin kaynağı olan ekmeğin farklı bir boyutunu poğaçanın 60 kuruşa satıldığı bir yerde 25 kuruşa satılacak ama içindeki değerler açısından çok önemli besin kaynağı olan ekmeği tanıtıyoruz. Buna İstanbul’un birçok yerinde yaygın olarak ulaşma imkanı olacak. Öğrencilerin sadece bu ekmeği çantalarına koymaları yeterli olacak. Sağlıklı nesiller için ‘Altın Ekmeği’ özellikle çocuklara yedirin. Buzdolabında saklanabilen bu ekmeğin içerisinde bol miktarda fındık, üzüm, keçiboynuzu ve zerdeçal bulunuyor” şeklinde konuştu.

İHE Genel Müdürü Salih Bekaroğlu da 1978 yılında kurulan İHE’nin atılımının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde başladığını ve Başkan Kadir Topbaş döneminde gelişerek devam ettiğini söyledi. Bekaroğlu, “Kalite ve ürün çeşitliği de Başkanımız Kadir Topbaş döneminde arttı. 35 çeşit ekmek üretiyoruz, bugün 36’sını üretmeye başladık. 3 fabrikamız var, 300 gram ekmekte günlük kapasitemiz 1 milyon 700 bin. Halk Ekmek olarak İstanbul'da ekmek piyasasında fiyatların dengelenmesinde büyük rol oynuyoruz. Bu etki Türkiye geneline de yayılıyor. Bugün Halk Ekmek olmasa ekmek fiyatı piyasada 1 TL'den az olmazdı” diye konuştu.

Ekmek 6 yıllık bir bilimsel çalışmanın ürünü

Yaklaşık 6 aylık ar-ge çalışmasının ardından okul çağındaki öğrenciler için sağlıklı, kaliteli ekmek olan ‘Altın Ekmek’i ürettiklerini ifade eden Bekaroğlu, ekmeğin öğrencilerin beslenmesine yardımcı olacağını ve günlük mineral, protein ve enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacağını kaydetti.

Ar-ge çalışmaları sırasında birçok kişinin fikrinden yararlandıklarını, zerdaçal önerisinin de Başkan Kadir Topbaş’tan geldiğini dile getiren Bekaroğlu, un, şeker, margarin ve koruyucuların kullanıldığı rafine ürünlerle üretilmiş ürünler yerine tam buğday unu ruşeym ve fındık içeren, tatlandırıcı olarak üzüm ve keçiboynuzu unu kullanılmak suretiyle üretilen ekmeğin, besleyici değerler açısından Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Kadir Topbaş beyaz önlük ve ayağına galoş giyerek beraberindekilerle fabrikayı gezdi. Ekmeğin üretim aşamasını basın mensuplarına tanıtan Başkan Topbaş, üretim bandından aldığı sıcak ekmeğin tadına baktı ve basın mensuplarına ikram etti. Ekmeğin lezzetinin de çok güzel olduğunu vurgulayan Topbaş, 60 gramlık ‘Altın Ekmek’in cüzi bir fiyatla 25 kuruşa satılacağını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.