1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. KORONAVİRÜS
  4. 3. doz BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? | BioNTech aşısı 3. doz ne zaman başlıyor?

3. doz BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? | BioNTech aşısı 3. doz ne zaman başlıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada BioNTech aşısında 3. dozun uygulanıp uygulanmayacağına açıklık getirdi. Bu açıklama sonrası 3. doz BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? | BioNTech aşısı 3. doz ne zaman başlıyor? sorularının yanıtı merak konusu oldu. İşte detaylar.

3.  doz BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? | BioNTech aşısı 3. doz ne zaman başlıyor?

Salgın gündeminin ve sürece ilişkin yeni kararların değerlendirildiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Bu kapsamda  3.  doz BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? | BioNTech aşısı 3. doz ne zaman başlıyor? sorularının yanıtı merak konusu oldu. İşte ayrıntılar...

3. DOZ BİONTECH AŞISI KİMLERE UYGULANACAK?

2. doz mRNA aşısından 6 ay geçmiş kişilere risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak.

1) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar.

2) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar.

3) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

BİONTECH AŞISI 3. DOZ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Alınan karara göre, iki doz mRNA aşısı olan kişilere risk grupları önceliği göz önünde bulundurularak 4 Kasım 2021 Perşembe gününden itibaren hatırlatma dozu uygulanacak.

mRNA nedir? | Biontech mRNA aşısı mı? Biontech hatırlatma dozu kimlere uygulanacak?

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI FLAŞ AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Kasım Salı günü yaptığı açıklamada okulların kapanıp kapanmayacağı ile ilgili soruya, okulların yeniden kapanmasının söz konusu olmadığı yanıtını vererek 3. doz BioNTech aşısının uygulanıp uygulanmayacağı konusunun ise Bilim Kurulu'nda görüşüleceğini belirtmişti.

Bilim Kurulu toplantısı saat 17.30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Üçüncü doz BioNTech aşısı ve yerli aşı TURKOVAC'ın sürecinin değerlendirildiği toplantı sona erdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda basın açıklaması görseline yer veren Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

"3. doz BioNTech aşısı olunacak mı? Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklama"

"Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak" başlıklı basın açıklaması görselinde şu ifadelere yer verildi:

"Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise yine bazı önemli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;

a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar
b) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli."

001.jpg

"SAĞLIK PERSONELİ ALIMINDA MÜLAKAT YOK"

Öte yandan Bakan Koca'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Sağlık çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum.

En geniş anlamda sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum.

Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu tüm yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne müracaat edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece değerli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.

BAKAN KOCA'DAN 'YERLİ AŞI' AÇIKLAMASI

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için halen gönüllülere ihtiyacı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize müracaat edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım."

MRNA NEDİR?

Mrna'nın açılımı mesajcı ribonükleik asittir. RNA aşısı veya mRNA (haberci RNA) aşısı, sentetik RNA moleküllerini insan hücrelerine transfer eden yeni bir aşı türüdür. Burada genetik malzemenin nakli (transfeksiyon) söz konusudur. RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışır ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) veya kanser hücreleri tarafından üretilen yabancı proteini üretmesini sağlar. Ardından bu protein molekülleri vücudun uyumlayıcı bağışıklık tepkisini harekete geçirir, böylece vücut, proteinin içindeki patojenleri ya da kanser hücrelerini yok etmeyi öğrenir.

mRNA nedir? | Biontech mRNA aşısı mı? Biontech hatırlatma dozu kimlere uygulanacak?

BİONTECH MRNA AŞISI MI?

BioNtech mRNA aşısıdır.  Biontech ve Moderna da formülünde mesajcı ribonükleik asit (mRNA) içeriyor. BioNTech/Pfizer'in geliştirdiği aşı, formülündeki RNA bileşimi sayesinde Kovid-19'u etkisiz kılan kan şekeri enzimleri ile alımlayıcı-bağlayıcı immünoglobulin G antikorlarını harekete geçirmeyi, hücre düzeyinde bağışıklık tepkisi yaratan CD4+ ve CD8+ glikoproteinlerini artırmayı amaçlıyor.

BioNTech/Pfizer aşısı, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumunun (MHRA) 2 Aralık 2020'de yaygın kullanımına onay vermesiyle "dünyada tescillenen ilk Kovid-19 aşısı" olmuştu. Moderna'nın aşısı ise ilk kez 19 Aralık 2020'de ABD Gıda ve İlaç İdaresinden (FDA) acil kullanım onayı almıştı.

mRNA nedir? | Biontech mRNA aşısı mı? Biontech hatırlatma dozu kimlere uygulanacak?

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT