1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3. Havalimanı'nın ilk pisti ortaya çıktı

3. Havalimanı'nın ilk pisti ortaya çıktı

Yüzde 30'u tamamlanan Üçüncü Havalimanı'nda ilk pist görüntülendi.

3. Havalimanı'nın ilk pisti ortaya çıktı

Yüzde 30"u tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı"nda (İYH) çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Türkiye"yi dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek havalimanının ana terminal binasının kaba inşaatının 2016 yılının sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Havalimanının inşaatını gerçekleştirmek ve 25 yıl boyunca işletmesini yapmak üzere kurulan İGA, sosyal medya hesaplarından birinci etabı 26 Şubat 2018 tarihinde hizmete girecek havalimanında inşaatı devam eden 1 numaralı pistin havadan çekilen son görüntülerini yayınladı.

3. Havalimanı"nın ilk pisti ortaya çıktı VİDEO

 

4 ETAPTA BİTECEK

Airbus A380 ve Boeing 747 gibi büyük gövdeli uçakların rahatlıkla iniş-kalkış yapabileceği 3 bin 750 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki pistte son aşamaya gelindiği belirlendi. İstanbul"un kuzeyine, şehir merkezine 35 kilometre mesafede 76.5 milyon metrekarelik alana inşa edilen havalimanı her biri ayrı ayrı planlanan 4 etaptan meydana geliyor.

Projenin birinci etabının ilk aşamasında birbirine uzaklıkları bin 700 metre olacak 2 bağımsız paralel pist, 2 bağımlı pist ve 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası bulunacak.

 

ÖN TALEP TOPLANIYOR

Yeni havalimanı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350"den fazla destinasyona uçuş ve 150"den fazla havayolu şirketinin hizmetine sokulacak.

Havalimanı doğrudan 100 bin yan sektörlerle birlikte 1,5 milyon kişiye yeni istihdam alanı oluşacak. Havalimanındaki 1.4 milyon metrekare büyüklüğündeki "Kargo Şehri" içindeki gümrük bölgesinde yer alacak 300 kargo acente ofisi için de ön talep toplanıyor. Üç katlı ofis blokunda 13 ile 19 metrekare arasında arasında değişen 300 ofis için 3 farklı fiyat kategorisi yer alıyor.

 

 

HABERE YORUM KAT