1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 Mart Dünya Diskalkuli Günü’nde bir kez daha "matematik güzeldir" denilecek

3 Mart Dünya Diskalkuli Günü’nde bir kez daha "matematik güzeldir" denilecek

Ankara Kalkınma Ajansı'nın 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan "Diskalkuli Sorunu Yaşayan Bireylerin Tanısı, Tespiti...

3 Mart Dünya Diskalkuli Günü’nde bir kez daha "matematik güzeldir" denilecek

Ankara Kalkınma Ajansı'nın 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan "Diskalkuli Sorunu Yaşayan Bireylerin Tanısı, Tespiti ve Eğitimci Eğitimi" projesi için imzalar atıldı. Matematik Sevgisini ve Başarısını Geliştirme Derneği tarafından yürütülecek proje ile toplamda 30 öğretmene 5 gün süreyle 27 saat eğitim verilecek.

Genel anlamda matematik öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan, bilhassa matematikte erken yaşta başarısızlık duygusuyla tanışan çocukların, matematik öğrenme konusunda yaşayabilecekleri sorunları analiz edip çözüm önerileri sunmaya çalışan bir bilimsel çalışma alanı olan Diskalkuli, dünyada hızla değer kazanmaya devam ediyor. Ankara merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Matematik Güzeldir Derneği de, 3 Mart Diskalkuli Günü dolayısıyla Türkiye'de ilk defa uygulanacak bir program ile Diskalkuli konusunun özellikle öğretmen ve eğitimci camiasındaki bilinirliğini arttırmak adına Diskalkuli konulu eğitimci eğitimi programı düzenleyecek.

Ankara Kalkınma Ajansı'nın Teknik Destek Programı ile 10 ve 11 Mart 2018 tarihlerinde Matematik Güzeldir Derneği'nde, alanında öncü ve uzman eğitimci kadrosu eşliğinde uygulanacak olan "Diskalkuli Sorunu Yaşayan Bireylerin Tanısı, Tespiti ve Eğitimci Eğitimi" programı ile, matematik eğitimi odaklı geniş bir katılımcı öğretmen grubuna bilgilendirme ve eğitimci eğitimi çalışması yapılacak. Programın alanında bir öncü çalışma olacağını ve yakın tarihlerde de yenilerini yapmayı umduğunu söyleyen Dernek Başkanı Tugay Keçeci, Matematik Güzeldir Derneği olarak başta Diskalkuli konusu olmak üzere, matematik eğitiminin hemen her dalındaki özel amaçlı çalışmalarını geliştirerek sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.