1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 30 gündür vaka yoktu! Bir ilimizde koronavirüs yeniden ortaya çıktı

30 gündür vaka yoktu! Bir ilimizde koronavirüs yeniden ortaya çıktı

Koronavirüsle mücadelenin başarılı şekilde yürütüldüğü illerden olan ve 30 gün boyunca yeni vakanın görülmediği Artvin'de 4 kişide Kovid-19 tespit edildi, 23 kişi ise karantinaya alındı.

Koronavirüs salgının kontrol altına alındığı ülkemizde vaka sayısının sıfırlandığı illerden olan Artvin'den kötü haber geldi.Yeni, tip Korona virüsle (Kovid-19) mücadelede başarılı iller arasında gösterilen ve 30 gündür vakanın görülmediği Artvin’de 4 kişinin Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Borçka ilçesinde Korona virüs semptomları gösteren bir vatandaş hastaneye başvurdu. Yapılan test sonuçlarının pozitif çıkmasını ardından kişinin ailesine yapılan testlerde 3 kişide daha Korona virüs tespit edildi. 4 vatandaş Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, temasta bulunduğu kişiler ise filasyon taraması kapsamında belirlenmeye çalışılıyor.

BURSA'DAN BORÇKA'YA CENAZE GETİRMİŞLER

Vakalarla ilgili yapılan ilk araştırma neticesinde Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişinin virüsü yakınlarına bulaştırdığı şüphesi üzerinde durulurken, yapılan test sonuçları şüpheleri doğruladı ve vakaların Bursa'dan geldiği tespit edildi. Cenaze merasimi ve sonrasında oluşan sosyal ortamlar nedeniyle kalabalık bir temas listesinin olduğu belirlenirken, ilk planda ilde 23 kişi karantina altına alındı.Başta il dışından gelenler olmak üzere tüm vatandaşların, virüs taşıyıcısıymış gibi hareket etmeleri istendi. Sosyal mesafe kuralına uyulması, maskesiz sokağa çıkılmaması ve el hijyenine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

VALİ DORUK, VATANDAŞLARI UYARMIŞTI

30 gündür vakanın görülmediği Artvin’de Vali Yılmaz Doruk ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, halkı rehavete kapılmaması konusunda uyarmış, "Hiçbir şey bitmiş değil" ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum