1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 31 Aralık devlet daireleri açık mı? 31 Aralık Salı devlet daireleri tatil mi?

31 Aralık devlet daireleri açık mı? 31 Aralık Salı devlet daireleri tatil mi?

31 Aralık devlet daireleri tatil mi? Kapalı mı? 31 Aralık Salı devlet daireleri tatil mi? soruları internette çokça aranıyor. Bizde sizler için bu merak edilenleri araştırdık. Detaylar ve daha fazlası haberimizde....

31 Aralık devlet daireleri açık mı? 31 Aralık Salı devlet daireleri tatil mi?

31 Aralık gününün hafta içine gelmesi nedeniyle vatandaşlar, devlet dairelerinin açık olup olmadığını araştırıyor. Peki 31 Aralık devlet daireleri tatil mi?, 31 Aralık 2019 Salı devlet daireleri açık mı, kapalı mı? sorularının detayları haberimizde....

31 ARALIK DEVLET DAİRELERİ AÇIK MI?

31 Aralık tarihinin hafta içine denk gelmesi nedeniyle ve mevzuatta yer almadığı için tatil olmayacak. Bu durumdan ötürü 31 Aralık tarihinde devlet daireleri açık olacak.

31 ARALIK 2019 SALI DEVLET DAİRELERİ AÇIK MI KAPALI MI?

31 Aralık 2019 Salı gününün resmi tatil olmamasından dolayı devlet daireleri açık olacak. Ayrıca devlet daireleri mesai bitimine kadar vatandaşlara hizmet edecek.

31 Aralık devlet daireleri açık mı? 31 Aralık Salı devlet daireleri açık mı?

2020 YILI RESMİ TATİLLER?

2019 yılında 31 Aralık salı gününe denk geliyor, 1 Ocak çarşamba günü olacak. 31 Aralık resmi tatil olmayacak. Öğrenciler ve çalışanlar yine aynı saatlerde işlerine ve okullarına gidecek.

YILBAŞI TATİLİ 5 GÜN OLACAK MI?

Konu hakkında henüz resmi açıklama gelmemesine karşın 2020 yılbaşı tatilinin 5 gün olması öngörülmüyor. Yani 28 Aralık cumartesi, 29 Aralık pazar, 30 Aralık pazartesi, 31 Aralık salı ve 01 Ocak çarşamba günü için tatil planı yapanlar izin kullanmak zorunda olacak.

YILBAŞI TATİLİ KAÇ GÜN?

Yılın ilk günü 1 Ocak resmi tatil günü. Öncesinde de ne yarım gün ne de tam gün resmi tatil yok. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem çalışanlar hem de öğrenciler 1 gün tatil yapacak..Konu hakkında henüz resmi açıklama gelmemesine karşın, 2020 yılbaşı tatilinin 5 gün olması beklenmiyor.Yani 28 Aralık cumartesi, 29 Aralık pazar, 30 Aralık pazartesi, 31 Aralık salı ve 01 Ocak çarşamba günü için tatil planı yapanlar, izin kullanmak zorunda olacak. 

31 Aralık devlet daireleri açık mı? 31 Aralık Salı devlet daireleri açık mı?

2020 RESMİ TATİL TARİHLERİ NASIL?

YENİ YIL TATİLİ

2020 Resmi tatil takvimine göre Yılbaşı tatili 1 Ocak Çarşamba gününe denk gelecek.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TATİLİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Perşembe gününe denk geliyor. Çalışanlar Perşembe ve Cuma gününü bağlayarak toplamda 4 gün tatil yapabilecek.

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ TATİLİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Cuma gününe denk geliyor. Öğrenciler ve çalışanlar toplamda 3 gün tatil yapabilecek.

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI TATİLİ

19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Salı gününe denk geliyor. Çalışanlar pazartesi ve salı gününü bağlayarak toplamda 4 gün tatil yapabilecek.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ

23 Mayıs Cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi

24 Mayıs Pazar Ramazan Bayramı 1.gün

25 Mayıs Pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün

26 Mayıs Salı Ramazan Bayramı 3.gün

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ TATİLİ

15 Temmuz Demokrasi Bayramı çarşamba gününe denk gelecek.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

30 Temmuz Perşembe Kurban Bayramı Arifesi

31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1.gün

1 Ağustos Cumartesi Kurban Bayramı 2.gün

2 Ağustos Pazar Kurban Bayramı 3.gün

3 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı 4.gün

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TATİLİ

30 Ağustos Zafer Bayramı pazar gününe denk gelecek.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TATİLİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı perşembe gününe denk gelecek. 

YILBAŞI NEDİR?

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başlangıcıdır. Yılbaşı gecesinden sonra içinde bulunulan yıl -özellikle ilk birkaç hafta boyunca- yeni yıl olarak betimlenir. Bununla birlikte Yılbaşı ve yeni yıl kavramları bazen yılbaşı gecesi anlamında da kullanılır. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 1 Ocak yeni yılın ilk günüdür.

YILBAŞI NEDEN KUTLANIR?

Yılbaşı’nın Hıristiyan dünyasının bayram olarak kabul ettiği Noel’le alakası yoktur. Hıristiyanlar arasında Noel kutlamaları Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralık’ta başlar ve bir hafta devam eder. Dini bir özellik taşır. Bizim için ise yılbaşı sadece bir takvim olayıdır, hiçbir dini özelliği yoktur.Yılbaşı için alışveriş yapılması, özel yemekler hazırlanması son yıllarda yaygınlaşmıştır. Yılbaşı gecesi genellikle akraba ve yakın komşular ile birlikte geçirilir. Günümüzde eğlence yerlerinde, turistik tesislerde yılbaşını geçirme yaygınlaşmaktadır. Bizde kutlanılan yılbaşı Hıristiyan dini ile ilgisi olmasa bile, yılbaşı için özel hazırlıklar yapılması ve kutlanması, Batı kültüründen bizim kültürümüze sirayet etmiştir. 

HABERE YORUM KAT