1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. 45 personel ambulans sürüş tekniği eğitimi aldı

45 personel ambulans sürüş tekniği eğitimi aldı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ambulans kazalarını azaltmak, çalışanlar ve hastaların güvenliğini artırmak amacıyla Ambulans Sürüş...

45 personel ambulans sürüş tekniği eğitimi aldı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ambulans kazalarını azaltmak, çalışanlar ve hastaların güvenliğini artırmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) düzenlendi.

Bartın'da 7 eğitimci tarafından 1 gün teorik 3 gün pratik olmak üzere 3 gurupta 45 Acil sağlık hizmetleri çalışanlarına toplam dörder gün ASTE eğitimi düzenlendi. Eğitim sırasında sürücüler, zorlu parkurlarda test sürüşü gerçekleştirdi. Hastayı en zor koşullarda bile en hızlı şekilde sağlık kuruluşa ulaştırmak amacıyla gerçekleştirilen eğitimindeki bazı akrobatik hareketler yürekleri ağza getirdi.

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, yapılan eğitimin önemine vurgu yaparak, "Buradaki amacımız hasta ve çalışan güvenliği açısından ambulansın trafikteki seyrini daha güvenli hale getirebilmek için personelimizi bilinçlendirmektir. Eğitim kapsamında teorik olarak araç mekaniği, araç bakımı ve temizliği, sürüş hazırlıkları, araç güvenlik sistemleri, ambulanslarda hız problemleri, araç kontrolü, geçiş üstünlüğü, virajlar, solama kuralları, trafikteki özel durumlar, ambulanslarda siren kullanımı, ambulans kazaları verilirken, diğer 3 günde ise uygulamalı olarak dokuma egzersizi, t-sokak, günlük bakım, paralel park, şerit değiştirme, akü takviye, panik fren, kontrollü fren, stepne değiştirme, kaçamak manevra, ileri slalom, kar zinciri konularında eğitim verildi" dedi.

"İlk kez ambulans kullandım"

İlk kez ambulans kullandığını ifade eden sağlık personeli Rukiye Çağlayan, "Bizim burada aldığımız eğitimin amacı kendimizi profesyonel şekilde geliştirerek halkımıza verdiğimiz hizmetin kalitesi arttırmaktır. Eğitimin bize kazandırdığı donanım sayesinde hedefim önce ekibimin ve hastamızın güvenliği daha sonra ise tüm Bartın'ın can güvenliğidir. Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında hasta taşıyoruz. Tabi biz de zaman zaman adrenalin yaşıyoruz. Ben 10 yıldır 112'de çalışıyorum ve asli görevim acil yardım olduğundan şuana kadar hiç ambulans kullanmadım. Bu eğitime katılmaktaki amacım gerektiğinde profesyonel şekilde ambulans kullanabilmektir" ifadelerini kullandı.

45 personel ambulans sürüş tekniği eğitimi aldı

45 personel ambulans sürüş tekniği eğitimi aldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.