1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 5 AB ülkesinden İsrail'e uyarı: Derhal son ver

5 AB ülkesinden İsrail'e uyarı: Derhal son ver

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 AB ülkesi İsrail'e "Derhal son ver" uyarısında bulundu. İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu belirten İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya, bu durumun iki devletli çözümü ve kalıcı barışı yıprattığını bildirdi.

5 AB ülkesinden İsrail'e uyarı: Derhal son ver

BMGK kasım dönem başkanı İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Avrupa Birliği üyesi 5 ülke adına ortak açıklama yaptı.

Karen Pierce, İsrail'in Filistin'deki yerleşim birimlerine yönelik tutumlarının değişmediğini söyledi.

İSRAİL'E TÜM YERLEŞİM FAALİYETLERİNE SON VERMESİ KONUSUNDA ÇAĞRI YAPTI

İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu, iki devletli çözümü ve kalıcı barışı yıprattığını belirten Pierce, İsrail'e tüm yerleşim faaliyetlerine son vermesi çağrısı yaptı.

Pierce, Batı Şeria'nın olası ilhakına yönelik çağrıların ise endişe verici olduğunu ifade ederek, "Gerçekçi ve uygulanabilir tek yol olan müzakere edilmiş iki devletli çözüm sürecini desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI MIKE POMPEO İSE YASA DIŞI OLARAK KABUL ETMEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

Karar, İsrail'de sevinçle karşılanırken, Filistin yönetimi ise ABD'ye tepki göstermişti. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD'nin kararının "uluslararası kanunların hafife alınması" anlamına geldiğini belirtmişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da, 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

HABERE YORUM KAT