1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 5 Kasım Hadi ipucu sorusu Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne? Hadi 12:30

5 Kasım Hadi ipucu sorusu Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne? Hadi 12:30

Hadi'nin 12.30'da yapılacak olan yarışması için ipucu sorusu Instagram sayfasında yayınlandı.Hadi'nin bugünki ipucu sorusu Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne sorusu oldu. Hadi bugün yarışmacılarına 12.30'da Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne? sorusunu sordu.

5 Kasım  Hadi ipucu sorusu Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne? Hadi 12:30

Hadi ipucu sorusunda bugün ne soruldu? Hadi ipucu sorusu, Hadi ekibi tarafından sosyal medya üzerinden yayınlandı. Yarışma her gün saat 12.30'da, Katılımcılar canlı olarak sorulan sorulara cevap veriyor. 12 soruya da doğru cevap veren katılımcılar büyük ödülü aralarında paylaşıyor. Hadi'nin bugün saat 12.30 ipucu sorusu Mimar Sinan'ın eşsiz eserinden geliyor?Hadi'de bugün Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı soruluyor.

5 Kasım Hadi ipucu sorusu: Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne?

Hadi ipucu sorusunun cevabı:Selimiye

ekran-alintisi-083.png

SELİMİYE CAMİİ NEREDE? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İstanbul’dan önce Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Edirne ile özdeşleşerek bu kentin simgesi haline gelen Selimiye Camisi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ve dâhi mimarlarından Mimar Sinan’ın eseri. Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün zirvesinde olduğu yıllarda yaşayan Mimar Sinan bu gücü adeta mimari ile şekillendiren bir deha olup, Selimiye Camisi ile imparatorluğun kudretini yansıttığı ve Osmanlı mimarisinin zirve noktasını meydana getirdiği söylenebilir. Hatta camiyi yalnızca Osmanlı’nın değil dünya mimarlık tarihinin en gözde eserlerinden biri olarak tanımlamak abartı olmaz. Selimiye Camisi ve Külliyesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor olması da bu gerçeğin tüm dünyaca kabul edildiğinin kanıtı.

5 Kasım Hadi ipucu sorusu Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne? Hadi 12:30

İhtişamlı görüntüsüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Selimiye Camisi’nin yapımına 1568 yılında başlanmış ve yaklaşık 15.000 kişinin çalışmasıyla ancak 1575 yılında tamamlanabilmiştir. Çok uzaklardan dahi görüntüsüyle görkemini belli etse de asıl hayranlık caminin içine girildiğinde hissedilir. Selimiye Camisi’nde kubbe Mimar Sinan’ın mesleğinde ulaştığı doruk noktalarından birini temsil eder. Böylesi geniş bir kubbeye sahip olmasına rağmen kubbeyi destekleyen ayakların iç mekânı bölmesine izin verilmemiştir. Osmanlı ordusunun Avrupa seferlerine çıktığında Edirne’de mola vererek 6.000 kişinin rahatlıkla ibadet edebileceği bu camide namaz kıldığını tarihi kaynaklardan öğrenmek mümkündür. Caminin dört köşesinde yer alan ve her biri üç şerefeli olan minareleri ise kendi türleri içinde dünyanın en zarifleri arasındadır. Şaşkınlık uyandıracak bir mimari başarı ile çok uzun olmalarına rağmen olabilecek en ince biçimde yapılmışlar ve hatta iki tanesine şerefelere çıkarken birbirleriyle kesişmeyen üç farklı merdiven yerleştirilmiştir.

Dünya mimarlık tarihine muhteşem eserler bırakan Mimar Sinan bu camiyi “Ustalık Eserim” olarak tanımlar.

5 Kasım Hadi ipucu sorusu Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği caminin adı ne? Hadi 12:30

HABERE YORUM KAT