1. HABERLER
  2. GÜNCEL
  3. 5 zincir markete idari para cezası! Rekabet Kurumu A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok'a 'ağırlaştırılmış kartel' cezası talep etti!

5 zincir markete idari para cezası! Rekabet Kurumu A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok'a 'ağırlaştırılmış kartel' cezası talep etti!

Rekabet Kurumu, fiyatlandırma konusunda haklarında soruşturma başlatılan zincir marketler ile tedarikçi firmalardan sözlü savunma aldı. Rekabet Kurumu savunmaların ardından 5 zincir market, 2 tedarikçi firma hakkında ağırlaştırılmış 'kartel' idari para cezası talep etti.

5 zincir markete idari para cezası! Rekabet Kurumu A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok'a 'ağırlaştırılmış kartel' cezası talep etti!

Perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile uğraşan zincir marketler ile bunların tedarikçileri hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı, Rekabet Kurumu'nda yapıldı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, hakkında soruşturma yürütülen tarafların yazılı savunma sürecinin tamamlandığını ve bugün sözlü savunma toplantısının yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Rekabet Kurumu A101, BİM, Carrefoursa, Migros, Şok, Savola ve Procter & Gamble için ağırlaştırılmış 'kartel' idari para cezası uygulanmasını talep etti.

5 zincir markete idari para cezası! Rekabet Kurumu A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok'a ağırlaştırılmış kartel cezası talep etti!

"PİYASANIN ORGANİZE EDİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ"

Soruşturma heyetince yapılan inceleme sonucunda elde edilen bulguların, ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirildiği belirtilerek, şöyle denildi;

"Ulusal zincir marketler arasında, doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla dolaylı temaslar yoluyla, satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, elde edilen belgelerde 'piyasanın organize edildiği', artırılan fiyatların 'rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtılacağı' yönünde söz konusu marketlerin ürünün satış fiyatlarının tespiti amacına sahip topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmalar veya uyumlu eylemler yoluyla 4. maddeyi ihlal ettikleri ve benzer nitelikte pek çok ifade bulunurken, zincir marketlerin fiyat hareketlerinin de bu bulguları büyük ölçüde teyit ettiği, yine doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe dönük fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel kampanyalar ve indirimler gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı; fiyat indirimine giden veya pazar genelinde fiyatların arttığı dönemde henüz fiyat artışı yapmayan zincir marketlerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilmek suretiyle söz konusu zincir marketlerin fiyatlarının tüketiciler aleyhine yükseltilmesinin sağlandığı; nitekim bu durumun genellikle 'bozuk fiyatların düzelttirilmesi' şeklinde belgelere yansıdığı kanaatine ulaşılmıştır."

1024xauto.jpg

İDARİ PARA CEZASI TALEP EDİLDİ

5 zincir market ve 2 tedarikçi firma hakkında 4054 sayılı Kanun'un 16'ncı maddesi uyarınca idari para cezası uygulanması gerektiği kanaatine ulaşıldığı kaydedildi.

Toplantıda daha sonra söz konusu zincir marketler ve firmaların temsilcileri sözlü savunma yaptı. Şirket temsilcileri genel olarak maliyet artışlarına dikkat çekti. Kurul kararının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT