1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 50 bin Korsan Yayın ele Geçirildi

50 bin Korsan Yayın ele Geçirildi

50 bin Korsan Yayın ele Geçirildi
      Hayat Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Bayrak Korsan kitapların Türkiye ekonomisine zararlarına değinerek "Korsan kitaplar her yıl Türkiye'nin yarım milyarını çalıyor" dedi.
 
      Geçtiğimiz günlerde İstanbul Polisi tarafından Pendikte bir depoya  gerçekleştirilen operasyonda piyasa değeri 1 milyon lirayı bulan 50 bin adet korsan kitabın ele geçirildiği son yılların en büyük korsan kitap operasyonun ardından bir açıklama yapan Hayat Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Bayrak, "Korsan yayıncılık Türkiye'de yayıncılık sektörünün üzerindeki en büyük kara buluttur" dedi
 
      Türkiye de 2012 yılı içersinde toplam 480 milyondan fazla kitabım yayınladığını,    bunların 187 milyon ücretsiz dağıtılan ders kitabı dışında 293 bin kültür kitabı  buluduğunu ve bununla  ülkemizde yılda minimum 900 milyon liralık bir kitap pazarının olduğunu belirten Bayrak  bunun yüzde 60'ı kadar da korsan kitaplara gittiğinin tahmin edildiğini aktardı.
 
      Korsan kitap  yayınlarının Türkiyedeki mali boyutlarının inanılmaz ölçüde olduğunu aktaran Bayrak Türkiye'de 2012 yılında üretilen 42 bin 626 başlık kitap, konularına göre dağılım göstermektedir. Bu kitaplar arasında 'en çok satanlar' arasında başı çeken ortalama 250'sinin genellikle korsan baskısı yapılıyor. Sektörün toplam büyüklüğü tahmini olarak 900 milyon lira iken korsan kitaplar ise 500 milyonu buluyor" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT