1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır? İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine "65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesi" konulu genelge gönderildi. Birçok kişi konuya ilişkin arama yapmaya başladı. Peki 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır? İşte detaylar.

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına ilişkin konuşmuş ve yaptığı açıklamalarda 65 yaş üzeri vatandaşların memleketlerine 1 ay dönmemek koşuluyla Kaymakamlıklardan izin alarak gidebileceklerini ifade etmişti. İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine "65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesi" konulu genelge gönderdi. Birçok internet kullanıcısı İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen yeni genelgenin ardından konuya ilişkin arama yapıyor. Peki 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır? Ayrıntılar haberimizde...

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZNİ NASIL ALINIR?

65 yaş ve üzerindeki kişilere, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; “Seyahat İzin Belgesi” taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşların yapacakları başvuru sırasında başvuran kişinin ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

Kişiler belgeyi almak için herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmek durumunda da kalmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilip sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenler vatandaşlara kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacak. Bunun dışında da E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde yaşadıkları yere geri dönebileceklerdir.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzerindeki kişilerin bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine gönderilecek. 

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekler yerlerde sokağa çıkma kısıtlamaları sürecek.

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN 81 İL VALİLİĞİNE GÖNDERİLEN 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR İÇİN SEYAHAT İZİN BELGESİ KONULU GENELGE HAKKINDA

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeye göre; 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; “Seyahat İzin Belgesi” taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak. Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek. Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak.(65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.) İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekler yerlerde de 22 Mart tarihinde yayınlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek. Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararların alınacak. Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

Berkem Temizel
Gece Editörü

HABERE YORUM KAT