1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. 65 yaş üstüne izin çıktı mı? Var mı?

65 yaş üstüne izin çıktı mı? Var mı?

65 yaş üstüne izin çıktı mı? Var mı? soruları internet arama motorlarında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde dışarı çıkmasının gündeme gelmesinin ardından araştırılıyor. İşte detaylar...

65 yaş üstüne izin çıktı mı? Var mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığınca alınan karar doğrultusunda 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkması yasaklanmıştı. Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının düşmesi ve iyileşenlerin sayısının artmasının ardından 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dışarı çıkmaları gündeme geldi.Bu konuya ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleşecek Kabine toplantısının ardından alınan kararı kamuoyuna duyuracak. Bu konu hakkında araştırma yapan vatandaşlar ise 65 yaş üstüne izin çıktı mı? Var mı? sorularını araştırıyor. İşte detaylar...

65 YAŞ ÜSTÜNE İZİN ÇIKTI MI? VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından müjdeyi verdi ve şu ifadeleri kullandı:

21 Mart'tan bu yana sokağa çıkma sınırlaması getirilen 65 yaş ve üstü yurttaşlara, sokağa çıkma sınırlaması olan günlerin birinde 4 saat boyunca sokağa çıkma izni verilecek. Bu kapsamda ilk uygulama 10 Mayıs Pazar günü başlayacak ve 65 yaş üzerindeki yurttaşlar, yürüme mesafesinde dolaşmak koşuluyla, 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkabilecek.

20 YAŞ ALTI İÇİN SOKAĞA ÇIKIŞ İZNİ İKİ GRUP HALİNDE UYGULANACAK

3 Nisan'dan bu yana sokağa çıkma sınırlaması bulunan 20 yaş altındaki yurttaşlar da haftanın 1 günü sokağa çıkabilecek. Buna göre 0-14 yaş grubundakiler 13 Mayıs Çarşamba günü, 15-20 yaş grubundakiler de 15 Mayıs'ta 11.00-15.00 saatlerinde, yürüme mesafesinde olmak koşuluyla sokağa çıkıp hava alabilecek. Kurallara uyulma düzeyine bakılarak, sonraki haftalarda da bu uygulamaya devam edilebilecek.

BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ,ESNEME SİNYALİ VERMİŞTİ

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, 65 yaş üstü vatandaşların durumunda esneme olabileceğini düşündüğünü belirterek,"Bunun olabilirliğini düşünüyorum. Bunu daha önce de söylemiştim. 65 yaş grubu uzun zamandır evlerde mahsur ve hareketsiz kaldılar. Hem onlar fizik mobilizasyonu açısından hem de ruh sağlığı açısından gerekli diye düşünüyorum. Ama bunu yaparken onları riske atmamamız lazım. Bunun en iyi şekli hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde sınırlı olarak, tedbirler alınarak, sosyal mesafeye dikkat edilerek bu yaşlılarımızın hareketliliğine izin vermek olabilir. Bunun mümkün olacağını düşünüyorum." diye konuşmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT