1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 8. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu

8. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu

8. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu 3 Mart tarihinde Amsterdam'da gerçekleşecek.

8. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu

8. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu 3 Mart tarihinde Amsterdam'da gerçekleşecek. Sempozyumda "Londra'dan Pekin'e Türk Toplulukları ve Yeni İpek Yolu Projesi" ele alanacak.

Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenecek sempozyuma Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, Makedonya, İngiltere, Hollanda, Doğu Türkistan, Fas, Arnavutluk'tan STK ve medya temsilcileri katılacak. 8. kez organize edilen uluslararası sempozyumda Yeni İpek Yolu Projesi üç oturum halinde ele alınacak. Oturumlarda Yeni İpek Yolu Projesi; hedefleri ve yeni küresel entegrasyon modeli, Yeni İpek Yolu Projesi; Türk toplulukları, kültür, ve sivil toplum etkileşimi, Yeni İpek Yolu Projesi; yerelden küresele Türkçe basın yayın ve medyanın konumu konuları üzerinde fikir alışverişi yapılacak.

Sempozyuma Türk Konseyi, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, TÜRKSOY-Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi, Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi Stratejik Araştırmalar Merkezi, Hollanda Centre for Public Debate, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Dünya Uygur Kongresi'nden temsilciler de katılacak.

Sempozyum programı Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi, UKID Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (Türkiye), Avrasya Yazarlar Birliği (Türkiye), Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Birliği (Almanya), Eurovizyon Gazetesi (İngiltere), Yeni Balkan Gazetesi (Makedonya), Alsar Vakfı (Arnavutluk), EkoAvrasya Derneği (Türkiye), Avrupa Türkleri Düşünce Platformu (Belçika), Türk-Alman Yazarlar Birliği (Almanya), Paradigma Araştırma Merkezi (Kosova), HABER Gazetesi (Hollanda), Türkiye-Fas İş Konseyi (Fas), Hollanda Uygur Vakfı (Hollanda) Kanal Avrupa Televizyonu (Almanya) işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.