1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarsus’ta yoğun katılımla kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarsus’ta yoğun katılımla kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mersin'in Tarsus ilçesinde, Belediyenin öncülüğünde, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kutlandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarsus’ta yoğun katılımla kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mersin'in Tarsus ilçesinde, Belediyenin öncülüğünde, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kutlandı.

Yoğun katılımla gerçekleşen program belediye bandosu eşliğinde, Aznakay Parkı'ndan başlayıp, Cumhuriyet Alanında son bulan kortej yürüyüşü ile başladı. Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve eşi Öznur Can, Emniyet Müdürü Salim Çakan, İlçe Jandarma Komutanı Mahmut Erin, belediye meclisi üyelerinin katıldığı yürüyüşe, Cumhuriyet Kadınları Derneği Tarsus Şubesi üyeleri, Tarsus Kadınlar Derneği, Siptilli Çarşısı Esnafları, TSK Güçlendirme Vakfı Tarsus Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi, Kırkkaşık Bedesteni Esnafları, Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi, Atatürkçü Düşünce Derneği Tarsus Şubesi, Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Tarsus Temsilciliği, Tarsus Anıt Lions Kulübü, Tarsus Şelale Soroptimist Kulübü ve Belediyespor kadın sporcuları da eşlik etti.

Cumhuriyet alanındaki tören, Tarsus Kadınları adına iki şehit anasının Atatürk anıtına çelenk sunmaları ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Tarsus Kadınlar Derneği adına açılış konuşmasını yapan Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şube Başkanı Figen Aktan, günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yaptı.

Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Şevket Can, STK'larla birlikte hazırladıkları etkinliklerin dolu dolu ve yoğun katılımla gerçekleştiğini, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

Kadınların, hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak ettiğini belirten Belediye Başkanı Şevket Can, "Kadın ve erkek fırsat eşitliği kavramının, toplum tarafından kabul görmeye başlamasından sonra, kadınlar sosyal hayatta, iş yaşamında ve siyasette her geçen gün daha çok yer almaya başlamıştır. Bir an önce bu süreç hızlandırılmalı ve kadınlarımızın temsili ve katılımı sağlanmalıdır.Yüklendiği sorumluluklar açısından baktığımızda kadınların ev ve iş yükünün yanı sıra annelik gibi ulvi bir sorumluluğunun da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler. Kadın, annelik gibi kutsal bir görevi üstlenen ve bunun yanında yaşamın her zorluğunu omuzlarında taşıyan fevkalade bir varlıktır. Toplumun en önemli yapı taşı aile, ailenin de en önemli unsuru anne, yani kadındır.Kadınlarımız dünyanın hiçbir coğrafyasında görülmeyecek özverilerle, bu toprakların vatan olmasında, erkeklerle beraber mücadele vermiştir. Özellikle, milletimizin verdiği o büyük mücadele de; Kurtuluş Savaşımızın destanlarında da hep kadınlarımızın ön planda olduğu hepimizce bilinmektedir. Biz, her kadının kendini özgür ve eşit bir şekilde ifade etme, nasıl yaşayacağını, nasıl davranacağını ve nasıl giyineceğini nasıl ve nerede konuşacağını, kendini nasıl ifade edeceğini tamamen kendisinin belirleyeceğini, bu hususlarla ilgili sonsuz bir hak ve özgürlük içerisinde olması gerektiğine yürekten inanıyoruz.Ayrımcılık ve şiddete maruz kalan, yaşam hakkı elinden alınan, kısıtlanan yada kısıtlanmak istenen tüm kadınlarımızın koşulsuz olarak yanında olacağız, Tarih boyunca kültür ve medeniyetler kadına ve erkeğe fiziksel ve duygusal farklılıklarından dolayı, çeşitli temel görev ve sorumluluklar yüklemiştir. Kadın temel görevleri haricinde, sosyal hayatta, iş yaşamında, siyaset sahnesinde, erkekler kadar yer alamamıştır. Kadın ve erkek fırsat eşitliği kavramının, toplum tarafından kabul görmeye başlamasından sonra, Kadınlar sosyal hayatta, iş yaşamında ve siyasette her geçen gün daha çok yer almaya başlamıştır. Amacımız bu süreci hızlandırmak ve kadınlarımızın hak ettiği seviyede temsilini ve katılımını sağlamaktır" dedi.

Konuşmaların ardından STK'larin açtığı stantlar gezildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarsus’ta yoğun katılımla kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarsus’ta yoğun katılımla kutlandı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT