9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında 24 ilde 9-10 mayıs tarihlerinde uygulanacak 'sokağa çıkma kısıtlaması' nedeniyle vatandaşlar 9 mayısta kargoların açık olup olmayacağın araştırıyor. Peki 9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu?  Kargo şirketleri açık mı?

İçişleri Bakanlığınca 81 ile gönderilen genelge ile bu hafta sonu cumartesi ve pazar gününü kapsayan sokağa çıkma yasağında kargoların açık olup olmayacağı merak konusu oldu. İşte 9 mayısta PTT, Sürat, Mng ve Aras kargonun çalışma saatleri..

9 MAYIS KARGO ŞİRKETLERİ AÇIK MI ?

8 Mayıs Cuma gecesi saat 24.00 ile başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması 10 Mayıs Pazar gecesi 24.00’da kısıtlama sona erecek. Yayınlanan genelge ile haftasonu kargoların açık olabileceği belirtildi.

Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar da çalışabilecek.

Ancak yasaktan muaf olan kişiler dışında sokağa çıkma yasağı uygulandığı için kargo şubesine gidilip kargo gönderimi yapılamayacak.

9 MAYIS MNG KARGO AÇIK MI ?

Cumartesi günleri 08.30’dan 14.00’a kadar hizmet vermeye devam eden kargo, Pazar günleri hizmet vermemektedir.

9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

9 MAYIS SÜRAT KARGO AÇIK MI ?

Cumartesi günleri 09.00’dan 14.30’a kadar hizmet vermeye devam eden kargo, Pazar günleri hizmet vermemektedir.

9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

9 MAYIS ARAS KARGO AÇIK MI ?

Cumartesi günleri 08.30’dan 13.00’a kadar hizmet vermeye devam eden kargo, Pazar günleri hizmet vermemektedir.

9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

9 MAYIS PTT KARGO AÇIK MI ?

PTT Kargo genel müdürlükleri hafta sonu sadece Cumartesi gününde hizmet vermektedir. Genel itibariyle bu müdürlüklerin çalışma saati 09:00 ile 19:30 arasıdır ve öğle tatili bulunmaz.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN KİŞİLER

Açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli veya çalışanlar, özel güvenlik görevlileri de dahil olmak üzere kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar.

Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken iletim ve alt yapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar kısıtlama hükümlerinden muaf olacak.

Yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri ve benzeri sosyal koruma ve bakım merkezleri çalışanları, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi özel gereksinimi olanlar ile bunların veli, vasi veya refakatçileri, demir-çelik, cam, ferrokrom vb. sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar.

Asgari sayıda olmak kaydıyla bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları, bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, işlenmesi, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler de istisna kapsamında tutulacak.

9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

MUAF TUTULACAK OLANLAR

30 Nisan 2020 tarihi İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, kısıtlama süresince ekmek dağıtımı yapanlar ile lokanta, restoran, tatlı satış yerleri ve çiçekçilerin evlere servis hizmetinde görevli olanlar, Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları gibi zorunlu sağlık randevusu olanlar, yurt, pansiyon, şantiye gibi toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.

İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan iş yeri hekimi gibi çalışanlar, veteriner hekimler, ekim-dikim, sulama-ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında bölgesel özelliklere göre İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilenler, servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları, iş yerlerinin kapalı olduğu saatlerde ve günlerde sürekli olarak iş yerlerini bekleyenler, belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışan personeller kısıtlamadan muaf kalacak.

Ayrıca, tedarik zincirinin aksamaması amacıyla sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 10 Mayıs Pazar günü saat 18.00’den sonra marketler ve sebze-meyve hallerinde mal, malzeme ve ürünlerin nakli, kabulü, depolama ve satışa hazırlama aşamasında görevli olanlar da istisna kapsamında tutulacak.

Ancak bu görevliler, kısıtlama süresince hiçbir şekilde mal, malzeme ve ürün satışı yapamayacak. Madencilik, inşaat ve diğer büyük yatırım projelerinde kullanılmakta olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar ile 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma serbestliği getirilen 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişilere refakat edecek kişiler de istisna kapsamındaki kişiler arasında yer aldı.

9 Mayıs PTT, Sürat, Mng ve Aras kargo çalışıyor mu? Kargo şirketleri açık mı?

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡