1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'ye koronavirüs geldiğini açıklamasında sonra vatandaşlar temizlik ürünlerine, kolonya reyonlarına akın etti. En çok rağbet gören marka ise Eyüp Sabri Tuncer oldu. Peki A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir? İşte cevabı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs Türkiye'de. Halk ise virüsten korunmak için çeşitli hijyen ürünlerine hücum ediyor. Peki A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir? İşte cevabı.

Çin'den tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını için dün gece saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli bir açıklama geldi. Koca, Türkiye'deki bir erkek vakada koronavirüse rastlandığını ifade etti. Bunun üzerine vatandaşlar, tedbir amaçlı el dezenfektanı, maske ve özellikle de kolonya gibi ürünlere rağbet gösterdi. Köklü kolonya markası Eyüp Sabri Tuncer'in Ankara Ulus'taki mağazasında kolonya kuyuruğu sosyal medyanın gündemine oturdu. Kolonya kuyruğu yüz metrelerce uzadı

BİM, A101 ve ŞOK marketlerinde kolonya tükendi

Türkiye'de görülen koronavirüs vakasından sonra vatandaşlar marketlere hücum etti. Özellikle hijyen ürünlerine rağbet gösteren halk, stokların tükenmesine de neden oldu. Kulis bilgisine göre Türkiye'nin en büyük indirimli üç marketi BİM, A101 ve ŞOK'ta da kolonya stokları tükendi

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

Koronavirüs vakasının Türkiye'de görülmesiyle vatandaşlar da kendilerini koruyucu yöntemleri aramaya başladı. Kolonya ile ellerini dezenfekte etmek isteyen vatandaşlar artan kolonya fiyatları karşısında adeta şok oldu.

Virüsten korunmak için kullanılan dezenfektan ürünlere olan talep katlandı. Ancak dezenfektan fiyatlarında 3 kat artış olunca vatandaş çareyi daha uygun fiyatlı kolonyalarda buldu. Özellikle mini boyutlarda çantada taşınabilir kolonya satışı artarken, şirketler de yoğun talebe yetişmek için üretimlerini hızlandırdı. Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda alkol içeren kolonya satışlarında artış yaşandı. Kolonya satışı yapan bir esnaf, satışlarının yüzde 100 arttığını belirterek, “1 litrelik bir kolonyanın fiyatı 35 TL iken 1 litrelik el dezenfektanı 120 TL. Arada çok büyük bir fiyat farkı var. Bu nedenle kolonya daha çok tercih ediliyor” dedi.

 

A101 KOLONYA FİYATLARI

A101 KOLONYA SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYIN

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

BİM KOLONYA FİYATLARI

Bim marketler için internet adresinden sipariş gerçekleştirilemektedir. Ancak ürünleri incelemek için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

BİM MARKET İÇİN TIKLAYIN

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

ŞOK KOLONYA FİYATLARI

Şok'un resmi web sitesini ziyaret ettiğinizde kolonya siparişinde yoğun talepten dolayı bazen 404 hatası verdiği bile görüldü.

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

ŞOK KOLONYA SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYIN

Ancak 1 litrelik online satışlar hala devam ediyor.

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

Başka ülkelerden talep

Konuyla ilgili bilgi veren Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer de, “Daha önce kolonya kullanım alışkanlığı olmayan ülkeler de yoğun bir şekilde kolonya talep ediyor” diye konuştu. Türkiye’de en çok 200 ml ve 400 ml pet şişe dökme tip denilen kolonyalara talep olduğunu belirten Tuncer, “Çantada kullanıma uygun olan 150 ml pet şişe sprey ve 1 litre bidon kolonyalar da çok tercih ediliyor” dedi. Koronavirüsün tüm dünya genelinde etkin olması nedeniyle kolonya ve buna benzer hijyen ürünlerinin ana hammaddesi olan etil alkolün arzında global bir arz problemi olduğunu söyleyen Engin Tuncer, “Bu durum ürün tedariğini de zorlaştırıyor. Alkol fiyatlarında son bir ayda yüzde 80’e varan fiyat artışı oldu” diye konuştu.

80 derece kriteri

Son aylarda koronavirüsün gündemde olması nedeniyle kolonyanın kişisel hijyen amaçlı kullanımının arttığını dile getiren Rebul Ürün Müdürü Zeynep Ersen de, “Tüketiciler her kolonyayı satın almıyor. Alkol oranının 80 derecenin altında olmamasına bilhassa dikkat ediyorlar. Özellikle son iki aydır satışlarımız büyük oranda arttı” dedi. Boğaziçi Kolonyoları’nın üreticisi Deva Holding yetkilileri ise yoğun talep nedeniyle üretim faaliyetlerini artırdıklarını dile getirdi.

İhracat artıyor

Kolonya ve dezenfektan sektörü oyuncuları, ihracatta da artışların olduğunu belirtti. Gurbetçi vatandaşların yoğun olarak yaşadığı ve virüsün görüldüğü Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden talebin iki kat arttığı aktaran üreticiler, yabancıların ise el dezenfektanına talebi olduğunu dile getirdi.

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

KOLONYA FİYATI NE KADAR?

Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından, maske, hijyen için gerekli olan el dezenfektan ve kolonya satışlarında artış yaşandı. Yoğunluğun giderek arttığını anlatan eczacı Ömer Turgut, maske fiyatlarında da yüksek bir artış olduğunu söyledi. Turgut, "Maske fiyatlarımızın bu salgından önce paketi 15-20 lira civarındayken, şu anda 150-200 TL'ye yükseldi" dedi.

KOLONYA FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI

Ocak ayı başında 12.50 lira olan 1 litrelik bidondaki kolonyanın fiyatı, mart başında 15.90 TL'ye çıkarken, bugün 'kolonya bitti' şeklindeki abartılı duyurular yüzünden 33 liraya fırladı.

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

DEZENFEKTANLARDA DA FİYATLAR FIRLADI

Aynı durum, dezenfektan fiyatlarında da geçerli. Ocak ayı başında 250 mililitrelik bir dezenfektanın fiyatı 3.50-5.00 lira arasındayken, bugün 15 lira etiketle satanlar var. Yine bir başka markanın 250 mililitrelik dezenfektanı, ocak ayında 8 liraydı. Şubat ayında 7 liraya düşen ürün, bugün 32 lira fiyatla satılıyor. Aynı dezenfektanın toplu kullanım için olan ve 5 litrelik hacimli olanı ise ocak ayında 20-30 lira seviyesindeyken, aynı ürün bugün 92 lirayla 219 lira arasında satışa sunuluyor. Üstelik bu yüksek fiyatları ilan eden internet siteleri, 'stoklarda kalmadı' notlarıyla paniğin de artmasına sebep oluyor.

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

LİMON KOLONYASI PAHALI MANDALİNA KOLONYASI UCUZ

Etil alkolün şu anda litresi 39,90 TL'den satılıyor. Firmalar, virüsten sonra kampanya için bu fiyata kargoyu da dahil ettiklerini belirtirken kolonya olarak en çok limon kolonyası satılıyor. Limon kolonyasının litresi 55 liradan başlıyor. Uygun fiyata sterilize olmak isteyen vatandaşlar için en uygun fiyatlı mandalina, yasemin ve lavanta kolonyaları bulunuyor. Bu kolonyaların perakende satış fiyatı, 400 ml 13,90 lira iken limon kolonyasının 400 ml 27,50 liradan satılıyor.

A101, Bim, Şok, kolonya fiyatları nedir?

ÖNCE ELLERİMİZİ YIKAYACAĞIZ SONRA KOLONYA KULLANACAĞIZ

Yalova'da kolonya satışı yapan bir işletmenin sahibi olan Leyla Dilsizoğlu, “Keşke gelmeseydi, ama maalesef geldi. Bu da beraberinde limon kolonyasına olan rağbeti arttırdı. Dezenfektan da tercih edenler var, ama vatandaşlar ağırlıklı olarak 70 ve 80 derece limon kolonyasına yöneliyorlar. Unutulmamalı ki öncelikle ellerimizi yıkayacağız, sonra kolonya kullanacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum