1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD Başkanı Donald Trump'ın askeri yetkileri kısıtlandı

ABD Başkanı Donald Trump'ın askeri yetkileri kısıtlandı

Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından sular durulmuyor. Yaşanan olaylar ABD Başkanı Donald Trump'ın, askeri yetkilerinin kısıtlanmasına kadar gitti. ABD Temsiciler Meclisi'nin aldığı karar sonrasında olay bu noktaya kadar geldi. Şimdiki sürecekte olacaklar ise merak konusu...

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından yaşanan gerginlik büyük bir yer tutmaya devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi'nin aldığı karar sonrasında, Donald Trump'ın askeri yetkilerinin kısıtlanması kararına gidildi. 

ABD Temsilciler Meclisi'nde sunulan Başkan Trump'ın yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan bir tasarı genel kurulda oylamada 194'e karşı 224 oy ile kabul edildi.

bolge gundem.trump

Trump'ın, "Kongre'nin izni ve bilgisi dışındaki İran'a karşı askeri yetkilerinin kısıtlanmasını" içeren tasarıda, "İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ve İran'ın Irak'taki askeri üslere düzenlendiği balistik füze saldırısı, ABD ve İran arasında ciddi bir gerginliği tetikledi."  açıklaması yapıldı.

İRAN İLE GİRİLEN TÜM ASKERİ ÇATIŞMALAR SON BULUYOR

Öte yandan tasarıda, ABD yönetiminin askeri güç kullanması durumunda Amerikan halkının kapsamlı bir açıklamayı hak ettiği vurgulanarak, Trump'tan, "İran tarafından acil bir askeri tehdit olmadığı ve Kongreden izin alınmadığı sürece bu ülke ile girdiği tüm askeri çatışmalara son vermesi" istendi.

bolge gundem. iran

"GÜÇLÜ BİR MESAJ" AÇIKLAMASI

Diğer yandan sembolik bir anlam taşıyan ve bu sebeple Trump'ın imzasına ihtiyaç duyulmayan söz konusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafından başkana gönderilen "güçlü bir mesaj" olduğu belirtildi. 

Tasarıya ilişkin açıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, "Söz konusu tasarı için bu yolu seçmemizin sebebi, başkanın imzasına ihtiyaç duymamasıdır. ABD Kongresi'nin bu beyanının, başkanın veto edip etmeyeceği düşüncesiyle yok edilmesine izin vermeyeceğim." dedi.

bolge gundem.abd kongre

TRUMP'A SİYASET DÜNYASINDAN BÜYÜK TEPKİ GELMİŞTİ

Bu arada, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senatoya da sunulan benzer bir tasarının, yakında oylanması bekleniyor. 

Trump'ın İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi talimatını vermesi, özellikle Demokrat siyasetçiler arasında tepki çekmiş, bu talimatla "ABD'nin yeni bir savaşa sürüklendiği" yönünde görüş bildirmişlerdi.

bolge gundem.trump

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT