1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD Başkanı Donald Trump'tan ülkedeki yaşlılar için koronavirüsten koruma adımı!

ABD Başkanı Donald Trump'tan ülkedeki yaşlılar için koronavirüsten koruma adımı!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bilhassa bakımevlerinde kalan yaşlıların koronavirüs salgınına karşı korunması için Başkanlık bildirisi imzaladı.

Beyaz Saray'da düzenlenen etkinlikte konuşan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklama ile koronavirüse ilişkin attıkları bu adımı duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı Başkanlık bildirisi kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 15 bin 400 bakımevine maske, eldiven gibi kişisel koruma ekipmanı gönderilirken, bakımevlerinin denetlenmesi için eyaletlere 81 milyon dolarlık fon sağlanacak. Bildiriyle bakımevlerindeki bilgi paylaşımına ilişkin de yeni düzenlemeler getirilirken, yönetimlerden yaşlılara ve yakınlarına yeni tip koronavirüs vakalarının bildirilmesi şart olacak.

Ayrıca, bakımevlerinin güvenliği ve kalitesinin sağlanması için bir koronavirüs komisyonu da kurulacak.

Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke olan ABD'de yaşlı bakımevlerinde ölümlerin çoğalması son dönemde ülke gündeminin ilk sıralarında yer alıyor.

Virüs nedeniyle yaklaşık 62 bin kişinin yaşamını yitirdiği ABD'de, bu ölümlerin yaklaşık 11 bininin yaşlı bakımevlerinde gerçekleştiği belirtiliyor.
Uzmanlar ise bu ölümlerin nedenini bakımevlerinde yeterli personel olmaması ve yaşlılara yeterince test yapılmamasına bağlıyor.

HABERE YORUM KAT