1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD Başkanı Trump'tan Cumhuriyetçi senatörlere "Türkiye" daveti

ABD Başkanı Trump'tan Cumhuriyetçi senatörlere "Türkiye" daveti

Amerilka Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek için önde gelen Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray'a davet ettiği açıklandı.

ABD Başkanı Trump'tan Cumhuriyetçi senatörlere "Türkiye" daveti

Washington Post'ta yer alan ve toplantı organizasyonunda bulunan 2 yetkiliye dayandırılan haberde, görüşmenin salı günü yerel saatle 16.00'da yapılmasının planlandığı belirtildi.

Haberde, toplantı davetiyesinin bir kopyasına da ulaşıldığı, davetiyede "Başkan Donald Trump adına... Türkiye hakkında" ibaresinin yazılı olduğu ifade edildi.

TRUMP: NE YAPABİLECEĞİMİZE BAKIYORUZ

ABD Başkanı Trump, Türkiye konusunda dün yaptığı son açıklamasında, Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilgili hatalarına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Birçok bakımdan çok zor bir durum. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık." 

Trump, bu açıklamasından kısa süre önce de "Türkiye'ye yaptırım getirecek misiniz?" şeklindeki bir soruya, "Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz." yanıtını vermişti.

Önceki gün Beyaz Saray ve Pentagon'dan yapılan açıklamalarda, S-400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı, bununla birlikte ABD'nin Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer verdiği kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT