1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD, DSÖ'den çekildiğini duyurdu!

ABD, DSÖ'den çekildiğini duyurdu!

Donald Trump yönetimi, Dünya Sağlık Örgütü'nden çekildiğine dair Kongre’yi bilgilendirdi.

ABD, DSÖ'den çekildiğini duyurdu!

New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu.

New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, paylaşımında, koronavirüs salgınının hala sürdüğünü belirtti ve "Bir pandeminin ortasında Kongre, Başkan Donald Trump'tan, ABD'nin DSÖ'den resmi olarak çekilmesine ilişkin bildirim aldı." ifadesini kullandı. 

ABD, DSÖ'den çekildiğini duyurdu!

"TRUMP YÖNETİMİ'NİN BU ADIMI ABD YÖNETİMİNİ 'HASTA VE YALNIZ' BIRAKACAK"

Menendez, Trump yönetiminin bu adımının, Amerikan yönetimini "hasta ve yalnız" bırakacağını kaydetti. 

Öte yandan, Amerikan basınına konuşan ve adı açıklanmayan bir Beyaz Saray yetkilisi de resmi çekilmenin pazartesi gününden itibaren yürürlükte olacağını ve resmi bildirimin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e iletildiğini aktardı. 

ABD, DSÖ'den çekildiğini duyurdu!

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP'IN DSÖ'YE KARŞI TAVRI

Trump, 14 Nisan'da DSÖ'yü Kovid-19 salgınıyla mücadelede başarısızlıkla ve Çin'e yakın durmakla suçlamış, örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a 18 Mayıs'ta bir mektup gönderen Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde ABD'nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra "kalıcı olarak" donduracağını belirtmişti.

ABD, DSÖ'den çekildiğini duyurdu!

Ancak Trump daha bu süre dolmadan 29 Mayıs'ta, "Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz." açıklamasını yapmıştı. 

Trump'ın bu açıklamasına rağmen resmi çekilmeye yönelik henüz resmi bir adım atılmamıştı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT