1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD Savunma Bakanı Mark Esper iddiaları yalanladı: Irak'tan çekilmiyoruz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper iddiaları yalanladı: Irak'tan çekilmiyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, Irak Başbakanı Abdülmehdi'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden çekilmeye ilişkin bir mektup aldıklarını ve mektubun resmi olarak imzalı olduğuna yönelik açıklamaları ile ilgili yöneltilen soruyu da yanıtladı. Esper " Irak'tan çekilmiyoruz" dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper iddiaları yalanladı: Irak'tan çekilmiyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, İran ve Irak ile yaşanan gerginliklerle ilgili soruları yanıtladı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Esper, Irak Başbakanı Abdülmehdi'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden çekilmeye ilişkin bir mektup aldıklarını ve mektubun resmi olarak imzalı olduğuna yönelik açıklamaları ile ilgili yöneltilen soruyu da yanıtladı. Esper soruya "Irak yetkililerinden biri tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak'tan çekilmiyor." yanıtını verdi.

Esper, Irak halkının ABD'nin çekilmesini istemediğini ve Iraklı mevkidaşından da böyle bir talep almadığını ifade etti.

ABD SAVUNMA BAKANI MARK ESPER: "İRAN'LA SAVAŞMAK İSTEMİYORUZ"

İran ile tırmanan gerginliği de değerlendiren ABD Savunma Bakanı Esper, "İran ile savaşmak istemiyoruz, ancak İran ile bir savaşı bitirmeye hazırız. Birçok mevkidaşımdan gerginliğin azalmasını ve Tahran'ın bizimle oturup daha iyi bir gelecek için görüşmeleri başlatmasını istiyoruz." diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin suikastı sonucu hayatını kaybeden Kasım Süleymani ile ilgili açıklamalarda bulundu. Esper, açıklamasında "Süleymani ABD üslerine saldırı hazırlığındaydı." ifadelerini kullandı.

ABD SAVUNMA BAKANI'NDAN KASIM SÜLEYMANİ AÇIKLAMASI

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi "terörist" olarak niteleyen Esper, Süleymani ile Bağdat Havaalanı'na ABD hava saldırısında öldürülen Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi El Mühendis için, "Süleymani, Bağdat'ta kanlı elleriyle yakalandı. Bir terörist, ABD'ye yönelik başka saldırılar düzenlemek için kuvvetlerini senkronize etmek üzere bir araya geliyor." ifadelerini kullandı.

Mark Esper, ABD'nin müttefiklerinin Süleymani'nin ortadan kaldırılmasını olumlu karşıladığını ve bunu İran'a karşı bir "zafer" olarak nitelediklerini, ancak İran ile gerginliğin düşürülmesi çağrısı yaptıklarını dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı Esper, "Gerginlik İran tarafından başlatıldı ve biz buna sadece tepki verdik. Şu anda istediğimiz ise gerginliğin düşürülmesidir." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT