1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD ve PKK Türkiye sınırında yakalandı Görüntüler yayılandı

ABD ve PKK Türkiye sınırında yakalandı Görüntüler yayılandı

ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyi ve doğusundaki, petrol sahalarında YPG/PKK'yla devriye faaliyetlerine devam ediyor. Yayınlanan görüntülerde petrol sahalarının kullanıma açıldığı ve ABD ile teröristlerin ortak devriye yaptığı görülüyor.

ABD  ordusu faaliyetlerine devam ediyor. Yayınlanan görüntülerde petrol sahalarının kullanıma açıldığı ve ABD ile teröristlerin ortak devriye yaptığı görülüyor.

Türkiye-Irak-Suriye sınırı üçgenindeki Malikiye ilçesi sınırlarında kalan topraklarda terör örgütü YPG/PKK tarafından işletilen çok sayıda petrol kuyusu bulunuyor.

AA GÖRÜNTÜLEDİ

AA, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikiye’de, ABD ordusu devriyeleri ve YPG/PKK’lıları bir arada görüntüledi. Teröristlerin kuyularda petrol çıkarma işlemi devam ederken, devriye atan ABD’lilere YPG/PKK’lılar eşlik ediyor.

"ÖZEL" TERÖRİSTLER

ABD askerlerinin güvenliğini sağladıkları da görülen teröristler, örgütün sözde özel kuvvetleri olan HAT birimine bağlı.

ABD ve PKK Türkiye sınırında yakalandı Görüntüler yayılandı

GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Petrol sahasında son haftalarda devriyeleri ve askeri varlıkları artan ABD’li askerler, zaman zaman tesislere girerek örgüt sorumlularıyla görüşmeler yapıyor.

TÜRKİYE: PETROL SURİYELİLERE AİTTİR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, "Suriye'nin zenginlikleri üzerinde Suriye halkı dışında hiç kimsenin hakkı yoktur" diye konuşmuştu.

MUTABAKAT ŞARTI: TERÖRİSTLERİN ÇIKMASI GEREKİYOR

Ayrıca, Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim’de varılan mutabakat gereği, Amerikan ordusunun teröristleri 120 saat içinde güvenli bölgeden çıkarması gerekiyordu.

ABD yönetimi, ekim ayı sonunda Suriye'deki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendireceğini duyurduktan sonra ülkenin doğusundaki Devrizor ili civarında da askeri tahkimatlarını artırmıştı.

ABD ve PKK Türkiye sınırında yakalandı Görüntüler yayılandı

ABD GERİ DÖNDÜ

ABD ordusu, Barış Pınar Harekatı sırasında Suriye'deki 16 üs ve askeri noktasından çekilmişti. Harekat sonrasında ABD askerleri Haseke, Rakka, Ayn el 'daki (Kobani) toplam 6 üs ve askeri noktaya geri dönmüştü.

Suriye'deki varlığını petrol sahalarına odaklayan ABD, Deyrizor'da iki üs daha inşa ediyor.

HABERE YORUM KAT