1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. ABD ver Papazı Al Hakan Atilla'yı mı diyor?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD ver Papazı Al Hakan Atilla'yı mı diyor?

ABD‘de yargılanan eski halk bank müdürü Hakan Atilla davası ile Türkiye’de  casusluk iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un yargılama davaları ile ilgili çok ilginç gelişmeler yaşanıyor.

ABD de seyahat ettiği sırada hava alanında FBI tarafından gözaltına alınan tutuklanan ve mahkemeye çıkarılarak yargılanan hakan Atilla 6 ayrı suçtan 5 inde suçlu bulunmuş en az 15 yıl 8 ay hapis ve 50 bin ila 500 bin dolar para cezası istenmiş Atilla davasında kararın 11 Nisan'da açıklanması bekleniyordu. Duruşma önce 7 Mayıs'a daha sonra 16 Mayıs’a ertelendi.

 İzmir’de görülen dava 9 Aralık 2016 tarihinde FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve Casusluk, yaptığı iddiasıyla ifadeye çağırılıyor gözaltına alınıyor tutuklanarak ceza evine gönderiliyor o tarihten itibaren yargılanıyor en son ki duruşmada dava 7 Mayıs’a erteleniyor ve tutukluluğuna karar veriliyor.

HAKAN ATİLLA KARARINI İKİ  KEZ ERTELEYEREK, TÜRKİYE’NİN RAHİP KARARNINI MI BEKLİYOR?
Hakan Atilla 23 Mart 2017 tarihinde Halk Bank görevlisi olarak ABD’ye gidiyor. Bir hafta sonra 28 Mart 2017  tarihinde Türkiye’ye dönmek için gittiği havaalanından gözaltına alınıyor. Göz altına alınma sebebi  “Reza Zarrab’la birlikte, İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmesine yardımcı olmakla suçlanıyor. Açılan davada 6 ayrı suçtan 5 inde suçlu bulunuyor. 15 yıl 8 ay 50 bin ila 500 bin dolar para cezası isteniyor nihai kararın verilmesi içinde 11 Nisan’a ardından 7 Mayıs’a ve en son olarak rahibin davasının ertelendiği 7 Mayıs tarihi açıklandıktan bir gün sonra ABD ‘den Hakan Atilla’nın davasının 15 Mayıs 2018 tarihine, yani Rahip davasından bir hafta sonraya ertelendiğini duyuruyor.

 ABD  üst yönetimi bu Rahip’in tutuklanmasından sonra Türkiye’ye serbest bırakılması konusunda çok baskı yapmış, yapılan en üst düzey toplantılarda hep serbest bırakılması gündeme gelmiş, konuyla ilgili ABD başkanı Trump, yaptığı açıklamada “Andrew Craig Brunson eğer ajansa en büyük ajan benim” diyerek Türkiye’yi açıkça  tehtit etmişti. En son olarak ABD’li bir senatör Rahip eğer serbest bırakılmazsa Türkiye2ye yaptırım yapabileceklerini açıklamıştı.

Anlaşılan o ki bu Rahip ABD için çok önemli bir adam. Türkiye bu rahip’i tutuklayarak ABD’ nin damarına basmış ve ABD de koz olarak ta Hakan Atilla’yı tutuklamış yargılamış ceza vermiş ama bir türlü açıklayamıyor hep Rahip davasını sonucunu bekliyor acaba ABD bu tavırlarıyla  “ver papaz’ı al Hakan Atilla’yımı” diyor.
İyi çalışmalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT